Drama FĂRĂ MARGINI a unui rugbist de la Baia Mare. Internat de URGENŢĂ în STARE CRITICĂ

Internaţionalul tongalez Sione Vaiomounga (25 de ani), component al echipei de rugby CSM Ştiinţa Baia Mare, a fost internat de urgenţă, iar colegii de echipă au donat sânge pentru acesta.
Filip Stan
17 sept. 2014, 09:18
Drama FĂRĂ MARGINI a unui rugbist de la Baia Mare. Internat de URGENŢĂ în STARE CRITICĂ

Sione Vaiomounga a acuzat probleme de sănătate acum o săptămână. Transportat de urgenţă la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Baia Mare, acesta a fost diagnosticat cu o afecţiune renală, fiind în stare critică.

„A fost în pericol de moarte… A vărsat sânge pe nas şi pe gură. El n-a spus nimic fiindcă, probabil, vroia să joace finala”, a mărturisit unul dintre colegii lui pentru Sport News.

Medicii au reuşit să-l stabilizeze pe jucătorul care a disputat două meciuri la Cupa Mondială din 2011, însă pericolul nu a fost îndepărtat. Din câte se ştie, şansele ca Sione să mai poată juca din nou rugby sunt infime. Mai mult decât atât, el va fi nevoit să facă dializă toată viaţa în cazul în care nu se va găsi un donator pentru un transplant.

Un alt rugbist originar din Tonga, fostul mare internaţional neozeelandez de rugby Jonah Lomu a avut şi el probleme renale. Acesta a fost supus unui transplant de rinichi în 2003. A avut două reveniri pe teren, însă nu a mai atins nivelul de dinainte. În decembrie 2011, a acuzat probleme la rinichiul ce i-a fost înlocuit, fiind nevoit să facă din nou dializă de trei ori pe săptămână.

DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Carmen Harra știe cine va fi noul președinte al României! ”Se încheie niște socoteli!”
Fanatik.ro
Zodiile care fac bani și din piatră seacă până la începutul lunii iunie. Au noroc în planul financiar și la serviciu
Capital.ro
Marea dezvăluire despre Călin Georgescu. S-a detonat bomba despre familia sa
Playtech.ro
Doamne, ce schimbare! Cum arată și cu ce se ocupă acum fetița din reclama de la salam săsesc
DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Adevarul
Un medic urolog explică de câte ori pe zi e normal să mergi la toaletă, în funcţie de vârstă
wowbiz.ro
Ultimele clipe din viața Cristinei Deleanu. Soțul Eugen Cristea, mărturii răvășitoare de la căpătâiul actriței
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Netflix ridică ștacheta cu un nou serial. O distribuție de Oscar într-un thriller seducător
Ego.ro
Soțul m-a părăsit pentru amantă. După 10 ani, mă vrea înapoi și... iată ce mi-a spus!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Accident violent pe A1, în județul Arad. Autoritățile au activat Planul Roșu de Intervenție, după ciocnirea a 3 vehicule
Cancan.ro
Mesajul pe care Giorgia Meloni i l-a transmis soției lui George Simion: 'Trebuie să vă ocupați de tot! Vestea bună e că...'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
7.000 lei, plătiți la pensie. Casa de Pensii din România virează lunar banii. Cine îi va lua
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Tânăra de 18 ani care a dispărut în Thailanda, apariție șocantă în celălalt capăt al planetei. Spune că este însărcinată
Viperele au năpădit un sat din România. Locuitorii fac apel pentru achiziționarea de seruri antiviperin / video+foto
MediaFlux
PPC Energie, fosta ENEL, schimbare pentru toți clienții. Consumul de energie din locuință va fi monitorizat
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce facultate din România le asigură studenților un loc de muncă încă din al doilea an