Siropul din ghimbir cu miere te răcoreşte pe caniculă

Vara, din cauza căldurii excesive, simți nevoia să bei foarte multe lichide, ceea ce nu e deloc un lucru rău, pentru că te hidratezi. Când temperaturile cresc vertiginos, alege să te răcorești cu un sirop de ghimbir făcut în casă!
Iulian Tudor
23 iun. 2017, 09:00
Siropul din ghimbir cu miere te răcoreşte pe caniculă

Multe persoane cred că dacă beau apă și sucuri, ceaiuri cât mai reci, vor scăpa de căldura excesivă și nu vor mai resimți din plin arșița verii. Contrar acestei păreri, unele popoare consumă ceai fierbinte în perioada caniculei, temperatura ridicată a ceaiului acționând de fapt invers, ea răcorind corpul și prevenind transpirația. Și siropul de ghimbir cu miere este o variantă bună pentru a te răcori pe caniculă.

Ghimbirul este o plantă rădăcinoasă mult întrebuințată în scop terapeutic. Fitoterapeuții recomandă ghimbirul nu doar pentru reglarea temperaturii corporale, ci și pentru tratarea durerilor în gât, reducând inflamația.

Este un aliat în prevenția răcelilor și a gripelor. Mai poate fi utilizat în cazul afecțiunilor stomacului (balonare și gaze), pentru că ușurează digestia.

De reținut!

Femeile care au dureri menstruale pot folosi acest remediu care elimină crampele abdominale.

Cum prepari siropul

Pentru a pregăti acest sirop cu efect răcoritor, ai nevoie de:

– câteva feliuțe de ghimbir,

– 300 ml apă

– 2 lingurițe de miere

Procedezi astfel:

Toci ghimbirul bucățele și-l dai la fiert. Apoi, îl lași să se răcească. Adaugi mierea și amesteci ca să se topească bine.

Scoți apoi ghimbirul și pui lichidul într-un borcănel pe care-l închizi ermetic.

Îl lași la frigider 24 de ore.

Atenție!

Nu pui mierea în timp ce fierbe apa, deoarece aceasta, adusă la temperaturi înalte, își pierde proprietățile!

Află mai multe despre siropul de ghimbir și beneficiile sale AICI.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
El este fostul jucător al Universității Craiova care vrea să-i bată rău pe olteni. Vine cu Sănătatea Cluj pe „Oblemenco”. „Se poate întâmpla orice”
Capital.ro
Tribunalul București dă verdictul pentru Călin Georgescu. Ce s-ar putea întâmpla cu fostul candidat: Un pericol social
Playtech.ro
Când pică Moșii de toamnă în 2025 și ce se spune că e mare păcat să împarți în această zi
Adevarul
„Ruşii îşi omoară propriii soldaţi”. Cum acționează călăii din armata lui Putin
wowbiz.ro
„A fost otrăvită” Șoc după moartea Ștefaniei Szabo!
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
O tânără de 33 de ani a sfârșit crunt sub loviturile de cuțit ale iubitului. Bărbatul avea ordin de restricție și brățară electronică, dar nimic nu l-a oprit
iamsport.ro
'Nu mi-a plăcut de el niciodată!'. Legenda Stelei, dezvăluiri ȘOCANTE! Vadim Tudor îi turna pe jucători la Securitate: 'Călătorea cu noi și scria rapoartele'
MediaFlux
Dorin Cocoș, mereu surprinzător. Cu conturile blocate dar cu bani de baloane FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara