Sistemul financiar britanic, testat în faţa unui posibil atac informatic la Jocurile Olimpice

Marea Britanie şi-a testat, marţi, sistemul financiar, cu o simulare destinată să verifice capacitatea de a rezista unui atac informatic combinat cu declanşarea unui haos în reţeaua de transport în timpul Jocurilor Olimpice de la Londra, din 2012, informează AFP, citat de Mediafax.
Romania TV
22 nov. 2011, 16:10
Sistemul financiar britanic, testat în faţa unui posibil atac informatic la Jocurile Olimpice

Exerciţiul, care viza 87 de firme, a fost condus de Autoritatea britanică a serviciilor financiare (FSA).

„A fost vorba de evaluarea şi îmbunătăţirea rezistenţei sectorului serviciilor financiare, în timpul unei perturbări operaţionale importante”, a declarat un purtător de cuvânt al FSA.

Scenariul testa consecinţele unui atac informatic organizat împotriva băncilor britanice, pentru a evalua dependenţa acestora de Internet şi de mijloacele de telecomunicaţie, precum şi capacitatea acestora de a reveni la o situaţie normală. Acestei situaţii i s-a adăugat ipoteza unei perturbări serioase a transporturilor în timpul JO şi care i-ar fi putut împiedica pe salariaţii băncilor să meargă la locul de muncă.

Rezultatele testului vor fi date publicităţii la începutul anului 2012.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend