Sistemul medical militar crește capacitatea de vaccinare anti-Covid, în contextul în care cererea de imunizare e tot mai mare

Sistemul medical militar crește capacitatea de vaccinare anti-Covid pentru a permite unui număr mai mare de persoane să se imunizeze.
Filip Stan
26 oct. 2021, 19:13
Sistemul medical militar crește capacitatea de vaccinare anti-Covid, în contextul în care cererea de imunizare e tot mai mare

Din ordinul ministrului apărării naționale, în perioada imediat următoare, sistemul medical militar va crește capacitatea de vaccinare împotriva COVID-19 a populației generale, după cum urmează:

Începând de miercuri, 27 octombrie, va fi extins programul de funcționare, respectiv de la ora 08.00 până la 20.00, de luni până duminică, al centrelor de vaccinare care funcționează în cele 11 spitale militare din București, Brașov, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Focșani, Galați, Iași, Pitești, Sibiu și Timișoara, la care se adaugă Institutul Național de Medicină Aeronautică și Spațială „Gl. Aviator Victor Atanasiu”, și Centrul de Diagnostic și Tratament Ambulatoriu al Armatei (CMDTA) „Acad. Ștefan Milcu” din București.

Suplimentar, Direcția medicală a MApN a demarat procedurile de reactivare, în cel mai scurt timp posibil, a altor 23 de centre de vaccinare, care vor funcționa în incinta unor unități militare din 17 județe și din Municipiul București, de luni până vineri, între orele 08.00 -16.00. Vom reveni cu datele de contact ale celor 23 de centre de vaccinare, imediat ce acestea vor fi reactivate în Platforma națională de programare pentru vaccinarea împotriva COVID-19 și vor fi incluse de direcțiile de sănătate publică, pe raza cărora vor fi arondate, în fluxul de distribuție a dozelor de vaccin.

Citește și Românii se vaccinează în disperare ca să scape de restricții. S-a atins pragul de 6 milioane de persoane vaccinate. Dacă se menține ritmul, am putea ieși mai repede din valul patru, spun specialiștii

În toate centrele organizate de MApN, populația generală care dorește să se vaccineze se poate programa prin platforma unică, ori se poate prezenta, la orice oră, în intervalul de funcționare, fără o programare prealabilă. Toate persoanele imunizate vor fi înregistrate direct în Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV) și vor primi adeverința de vaccinare, conform procedurilor.

Citește și Managerul Ambulanței Argeş, apel disperat la vaccinare: ”Cât credeţi că vom rezista în ritmul acesta?”

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ultima speranță pentru FCSB: va fi depunctată CFR Cluj? „Avem și prieteni, nu doar dușmani. Trimitem OP-ul”. Exclusiv
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. Doliu în teatru, film și televiziune. A avut o carieră de peste șase decenii
Playtech.ro
De ce majoritatea numelor de familie românești se termină în „-escu”: explicația istorică și lingvistică
Adevarul
Riscă Iran să fie noul Vietnam al Americii? Expert în Orientul Mijlociu: „Au multe capacități necunoscute și rachete puternice”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Naum, dat afară de la emisiunea de divertisment pe care o realiza alături de Banciu: ”Pe el l-au păstrat, mie mi-au zis după două luni să degajez locul! Nu a fost decizia mea”
MediaFlux
Eliza, fiica Adriana Iliescu a împlinit 21 de ani. Cum arată astăzi tânăra
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj