Site-ul francez Euromillions, atacat de hackeri islamişti care au condamnat jocurile de noroc

Un grup de hackeri autointitulat Moroccan Ghosts a atacat site-ul francez al loteriei Euromillions, postând un mesaj în care jocurile de noroc erau numite "lucrări ale diavolului", cu pasaje din Coran, potrivit independent.co.uk.
Romania TV
29 oct. 2012, 13:48
Site-ul francez Euromillions, atacat de hackeri islamişti care au condamnat jocurile de noroc

Site-ul francez al loteriei internaţionale Euromillions nu a mai fost disponibil de duminică dimineaţă şi este în curs de refacere, potrivit companiei Francaise des Jeux care gestionează derularea jocului în Franţa.

Şi alte pagini ale Francaise des Jeux au fost afectate, fără a fi însă compromise derularea jocurilor sau securitatea datelor personale ale clienţilor, potrivit companiei.

Grupul religios care a revendicat atacul, Moroccan Ghosts, are se pare la activ peste 250 de astfel de acţiuni, potrivit presei franceze.

Hackerii au postat pe pagina de start a site-ului Euromillions un mesaj în care numeau vinul şi jocurile de noroc „o impuritate”, printre „lucrările diavolului”.

„Îndepărtaţi-vă cât mai puteţi. Diavolul nu vrea decât să semene ostilitate şi ură între voi, cu ajutorul vinului şi jocurilor de noroc şi să vă deturneze de la chemarea Domnului prin rugăciune. Aveţi deci de gând să vă opriţi?”, se spunea în mesaj.

Loteria Euromillions, înfiinţată în 2004, este disponibilă în nouă ţări din Europa de Vest: Austria, Belgia, Marea Britanie, Elveţia, Franţa, Irlanda, Luxemburg, Portugalia şi Spania. Pentru următoarea extragere, de marţi, sunt în joc peste 100 de milioane de euro.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Cum a trăit Gigi Becali succesul Universității Craiova? „Și-a dat seama că e departe de ei”
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Urmează o nouă minivacanță pentru elevi în luna iunie. Elevii vor merge la școală doar trei zile
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tânărul din Arad suspect de hantavirus a fost confirmat pozitiv. Opt contacți ai pacientului, izolați pentru 21 de zile
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Infecția cu hantavirus din România nu se transmite de la om la om ci este tulpina transmisă de rozătoare, confirmă Institutul Cantacuzino
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi