Situaţia financiară a românilor influenţează numărul accidentelor de circulaţie

Un studiu realizat de Institutul pentru Prevenirea Criminalităţii relevă faptul că numărul accidentelor de circulaţie din România se schimbă în funcţie de situaţia economică a ţării, cel actual, din plină criză economică, indicând peste 9.000 de accidente, la fel ca la începutul anilor '90.
Romania TV
20 nov. 2012, 17:40
Situaţia financiară a românilor influenţează numărul accidentelor de circulaţie

Potrivit acestui studiu, în 1990, când numărul maşinilor din România era de maxim două milioane, la nivel naţional au fost înregistrate 9.700 de accidente rutiere, care s-au soldat cu moartea a 3.782 de persoane. După 21 de ani, când cifra automobilelor înmatriculate la nivel naţional a atins cifra de 5,5 milioane, numărul de accidente s-a meţinut aproximativ acelaşi, 9.200, însă numărul morţilor a fost de 2.018 persoane, mai mic cu 1.764 de victime.

În acest sens, poliţiştii au explicat faptul că scăderea numărului de morţi se datorează, în mare parte, de creşterea nivelului de siguranţă oferit, prin construcţie, de autovehicule, odată cu modernizarea acestora.

Studiul demonstrează că dinamica accidentelor rutiere se schimbă şi în funcţie de situaţia economică a ţării. Astfel, în perioada 1990 – 2003, numărul accidentelor rutiere a scăzut de la 9.700 până la 6.689, adică a înregistrat o scădere de 31 la sută. Din 2003 şi până în 2008, când România a cunoscut o creştere economică bruscă, s-au înregistrat cu 59,1 la sută mai multe accidente, care au crescut de la 6.689 la 10.645.

Ulterior, din anul 2008, când criza financiară a început să se facă simţită şi în România, numărul de accidente a scăzut brusc, cu 12,7 la sută, de la 10.645 până la 9.290. GRSP România (Parteneriatul Român de Siguranţă Rutieră) a organizat, marţi, 20 noiembrie, la Radisson Blu din Bucureşti, un workshop pentru jurnalişti pe tema siguranţei rutiere, în care au fost expuse, între altele, date statistice şi studii de caz.

Tema siguranţei rutiere a fost abordată din mai multe perspective: umanitară, instituţională, a sănătăţii publice, cât şi din cea de business.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
După ce și-a schimbat numele, Victoria Beckham face o dezvăluire neașteptată. Cum este numită acum soția lui David Beckham
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. E o victorie categorică. Nu-l mai poate întrece nimeni
Playtech.ro
Test festiv de perspicacitate. Găseşte repede cei 7 elfi ascunşi în imaginea de Crăciun
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Ion Țiriac, angajatul renumitului miliardar căsătorit cu o femeie cu 33 de ani mai tânără: ”Omul habar nu avea!”. Ce salariu uriaș primea
MediaFlux
S-au anunțat zilele libere de sărbatori. Când se întorc romanii la muncă
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet