Situația paturilor ATI din România. Ministrul Sănătății anunță suplimentarea cu încă 280 de paturi

Ministrul Sănătății Nelu Tătaru a anunțat că România are 1.400 de paturi la Terapie Intensivă pentru pacienții infectați cu coronavirus, urmând ca acestea să fie suplimentate cu încă 280 în următoarele două săptămâni.
Andreea Rubica
28 nov. 2020, 17:18
Situația paturilor ATI din România. Ministrul Sănătății anunță suplimentarea cu încă 280 de paturi

Situația paturilor ATI din România. Nelu Tătaru a anunțat într-o conferință de presă de la Iași faptul că numărul paturilor la ATI pentru cazurile severe de COVID-19 au fost suplimentate la nivelul întregii ţări, dar că la Bucureşti este gestionat cel mai mare număr de cazuri.

Citește și: Mai mulţi bani pentru cadrele medicale care tratează pacienţii cu COVID-19 şi pentru cei care se ocupă de transportul lor

„Am operaţionalizat mai multe paturi de terapie intensivă. Dacă la nivelul ţării avem o echilibrare a numărului de cazuri în ATI, la Bucureşti gestionăm un număr mai mare de cazuri. Rămâne îndemnul pentru respectarea unor reguli şi pentru prezenţa la medic şi la spital în faza incipientă, nu în faza gravă a bolii. Avem 1.400 de paturi pentru terapie intensivă COVID în acest moment. Şi avem în operaţionalizare încă 280 de paturi în următoarele două săptămâni”, a spus ministrul Nelu Tătaru.

Situația paturilor ATI din România. În prezent, 1.249 de persoane sunt internate la ATI, cu 23 în plus faţă de ziua precedentă.

Bilanţ coronavirus 28 noiembrie. 8.134 de cazuri noi COVID şi 161 de decese în 24 de ore

Bilanţ coronavirus 28 noiembrie. Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat, sâmbătă, 8.134 de cazuri noi COVID-19 şi 161 decese noi, în ultimele 24 de ore. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.040. Dintre acestea, 1.249 sunt internate la ATI.

Bilanţ coronavirus 28 noiembrie. Până astăzi, 28 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 465.982 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 335.764 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.134 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv, anunţă GCS.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.298 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. Până astăzi, 11.045 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Gigi Becali a cerut să intre din nou în direct pentru a face un anunț de necrezut: vrea ca Steaua să devină echipa a doua a celor de la FCSB!
Capital.ro
UPDATE: Decizie pentru Călin Georgescu și Potra în dosarul de lovitură de stat. Curtea de Apel București a dat undă verde
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Cum a fost găsit Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur: Suspecții au încheiat acorduri cu justiția VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj