Situație complicată pentru Cristian Boureanu. Fostul politician, tras la răspundere și pentru o altă faptă, nu doar agresiune sexuală

Cristian Boureanu va fi cercetat și pentru altă infracțiune, pe lângă o acuzație de agresiune sexuală din partea unei tinere de 24 de ani. Fostul deputat va fi tras la răspundere și pentru o altă faptă, tot de către aceasta.
Alina Costache
06 iun. 2025, 17:37
Situație complicată pentru Cristian Boureanu. Fostul politician, tras la răspundere și pentru o altă faptă, nu doar agresiune sexuală
Se complică treburile pentru Cristian Boureanu

Potrivit declarației depuse la poliție, pe 1 iunie 2025, tânăra care susține că a fost agresată sexual și o prietenă de-ale sale au fost invitate de Cristian Boureanu la locuința acestuia pentru a lua masa. Presupusa victimă, o tânără de doar 24 de ani, susține că fostul deputat ar fi atins-o în zone intime și ar fi încercat să inițieze un raport sexual.

Presupusa victimă a formulat o plângere împotriva lui Cristian Boureanu pentru agresiune sexuală, însă, după o analiză a filmărilor din apartamentul lui, s-a constat că fostul deputat a reținut-o împotriva voinței ei în dormitor. Prin urmare, la plângerea penală s-a adăugat și infracțiunea de lipsire de libertate.

Citește și: Ce mesaje îi trimitea Cristian Boureanu tinerei cu care a încercat să aibă relații intime: „Nu vii acasă la un bărbat fără chiloți și fără sutien/ Fii-mea știe că umblu cu fete mai mici decât ea”

„Clienta mea a formulat plângere penală împotriva domnului Boureanu pentru săvârșirea infracțiunii de agresiune sexuală, prevazută de art. 219 Cod penal, pedepsită cu închisoarea de la 3 la 7 ani. Plângerea a fost depusă la Secția 2 Poliție Sector 1, lucrătorii de poliție nu au dorit ca victima și prietena ei care a fost împreună cu ea în apartament să depună solicitare și pentru emiterea unui ordin de protecție pe o perioadă de 5 zile.

Din datele care există în prezent, noi dorim să completăm plângerea penală și cu infracțiunea de lipsire de libertate, având în vedere că victima a fost reținută împotriva voinței ei în dormitorul agresorului și nu a fost lăsată să plece.

Așa cum rezultă din înregistrarea video, victima a spus în mai multe rânduri să fie lăsată în pace, să nu fie atinsă, lucru care nu s-a întâmplat, fiind chiar aruncată în pat de domnul Boureanu. Organele de poliție nu au acționat nici în acest caz, până la acest moment agresorul nu a fost adus pentru audieri sau nu s-a dispus luarea unei măsuri preventive”, a declarat avocatul Bogdan Buneci pentru Cancan.ro.

Citește și: Fostul deputat Cristian Boureanu, cercetat pentru agresiune asupra unei tinere. Prima reacție a fostului politician: „A venit după mine în dormitor”

Cristian Boureanu, acuzat de agresiune sexuală

Presupusa victimă a oferit un interciu în care a povestit ce s-a întâmplat în apartamentul lui Cristian Boureanu. Cei doi s-au întâlnit de două ori, la domiciliul fostului politician, iar ultima s-a lpsat cu gesturi nepotrivite din partea acestuia.

După ce au luat masa, presupusa victimă spune că Boureanu ar fi încercat să o atingă în zone intime și să inițieze un raport sexual, deși l-a refuzat, moment în care a decis să filmeze.

„Când eram în încăperea respectivă mi-a atins sânii, după mi-a pus mâna pe sub salopetă, a observat că nu port lenjerie intimă, iar atunci m-a luat, m-a împins pe pat şi a început să zică că îmi sta bine la el în pat, eu i-am spus să mă lase, am încercat să ies din cameră, am vorbit pe un ton… mi-am ţinut cumpătul, am vorbit pe un ton foarte frumos cu el pentru că mi-a fost frică că îmi va face ceva în cameră şi nu voiam să se întâmple nimic.

Am încercat să ies din cameră de câteva ori, s-a pus în dreptul uşii după cum se vede şi în videoclipul pe care l-am filmat. M-a strâns în braţe, mi-a zis Vezi ce simţi, vezi ce simţi’ pentru că el deja avea o erecţie şi cumva încerca să mă facă să îmi doresc eu relaţia asta”, a povestit tânăra pentru sursa citată.

DailyBusiness
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
Spynews
Unde se pun frunzele de nuc de Rusalii în casă. Ce simbolizează ele, de fapt
Bzi.ro
Nu te-ai fi gândit că Andreea Esca are așa ceva în casă! Aris Melkior a dat-o de gol! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Țara în care se află cele mai multe Statui ale Libertății. Sunt copii la scară mai mică ale celei din SUA
Capital.ro
Impozit 500%. Obligatoriu în România dacă stai la bloc. Asociația de proprietari trebuie să depună documentele
Playtech.ro
Cât costă o porție de hamsii pe litoralul românesc în 2025. Prețurile din restaurante, surprinzătoare pentru turiști
DailyBusiness
ANPC a găsit alte nereguli în supermarketuri. Produse expirate, mizerie și amenzi de 140.000 lei
Adevarul
O influenceriță arată cum s-a adaptat China la tarifele americane. „Îți mulțumesc, Trump, pentru asta”
wowbiz.ro
Stați liniștite, nu a dispărut! WOWbiz spune din nou adevărul: Ce se întâmplă cu SPP-istul care a rupt internetul | EXCLUSIV
Spynews
Fiul lui Ionel Ganea a murit! Băiețelul în vârstă de 2 ani a fost implicat într-un grav accident de circulație cu aproximativ o lună în urmă
Spynews
Camelia Mitoșeru a cunoscut-o pe noua iubită a lui Mihai Mitoșeru! Actrița radiază de fericire alături de familia ei | FOTO
Evz.ro
Sfârșitul unui fenomen TV. Ce show misterios se pregătește să-i ia locul
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, într-o rochie mulată! A întors toate privirile
kanald.ro
A murit fiul lui Ionel Ganea! Acesta s-a stins la o lună după un grav accident
Cancan.ro
Câți ani de închisoare riscă Ionel Ganea după ce fiul său de doar 2 ani a murit în accidentul provocat de fostul fotbalist: 'Legea ține cont că tatăl era la volan'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Limită pentru șoferii cu permis de conducere categoria B. Trebuie să dea jos pasagerii din mașină!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a fost dată afară! A vorbit imediat despre ce a pățit: „Nu poți face asta”
stirilekanald.ro
Fosta soție a lui Robert Lupu, criminalul Teodorei Marcu, dezvăluiri șocante! Au stat împreună 12 ani, de frică să nu o omoare: "Mă amenința că mă omoară pe mine și familia mea"
Ilie Bolojan, anunț major despre serviciul militar obligatoriu: „Este bine să avem o armată dotată. Trebuie să ne adaptăm la aceste realități”
MediaFlux
Moșii de vară 2025. Tradiții și obiceiuri de Sâmbăta Morților. Ce este interzis să faci pe 7 iunie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
„Porțile Iadului” se închid după jumătate de secol: Turkmenistan reduce incendiul care a ars neîncetat 50 de ani