Situaţie explozivă la graniţa dintre China şi India. Militarii celor două armate s-au angajat într-un schimb de focuri, sunt răniţi

Confruntări violente între militari aparţinând forţelor armate chineze şi indiene  au avut loc în weekend, conflictul fiind confirmat de Ministerul Apărării de la New Delhi.
Ionela Marcu
11 mai 2020, 14:11
Situaţie explozivă la graniţa dintre China şi India. Militarii celor două armate s-au angajat într-un schimb de focuri, sunt răniţi

Cele două armate s-au confruntat de la distanţă, într-o regiune muntoasă din zona Tibetului. „Comportamentul agresiv al celor două părți a dus la răni minore în rândul soldaţilor„, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului Indian al Apărării.

Unsprezece soldați, patru indieni și șapte chinezi, au fost răniți în incidentul care a avut loc în timpul unei patrulări în zona Nuka La, relatează canalul de televiziune News 18.

Citeşte şi Eroare mortală în timpul unui exerciţiu naval. 19 militari iranienii au fost ucişi de colegii lor VIDEO

Purtătorul de cuvânt al ministerului indian a declarat că acest gen de confruntări „temporare și scurte” dintre trupele indiene şi chineze sunt destul de frecvente, din cauza faptului că „problema granițelor nu a fost rezolvată în totalitate„. Deși nu este o parte a teritoriului indian, zona de conflict este aproape de „gâtul puiului”, un coridor strategic care servește ca arteră vitală între Delhi și statele din nord-estul Indiei.

India şi China împart una dintre cele mai lungi graniţe terestre din lume. În 1962 cele două ţări s-au angajat într-un război sângeros în zona munţilor Hymalaya, iar în deceniile care au urmat aceste confruntări au continuat sporadic. Primul ministru indian Narendra Modi și președintele chinez Xi Jinping au convenit să colaboreze pentru a evita disputele de frontieră în 2018, dar în ciuda acordului confruntările armate au continuat.

DailyBusiness
Guvernul îi oferă lui Traian Băsescu un apartament în locul vilei de protocol, după ce și-a recâștigat drepturile de fost președinte
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată casa de vacanță a Andreei Esca, din Franța: E aproape de Nisa și are piscină exterioară! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Horoscop zilnic pentru vineri, 22 august. Leii află un adevăr dureros
Capital.ro
TAXĂ specială pentru gunoi. Primăria pregătește schimbarea pentru utilizatorii casnici și non-casnici: Pentru acoperirea costurilor serviciului
Playtech.ro
Ce acte sunt necesare pentru un certificat de moștenitor? Detalii despre etapele moştenirii
Adevarul
„Trăim deja cel mai sumbru scenariu”. Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin - Zelenski
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Georgianei
Evz.ro
Final neașteptat într-un trio conjugal celebru din România. A rămas prietenă cu amanta
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Cum ar fi putut fi salvată Georgiana, tânăra care a murit pe A1 alături de iubitul ei! Aceasta ar fi lăsat un mesaj cu subînțeles pe rețelele sociale
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al Georgianei, adolescenta de 14 ani care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubitul: 'Viața mea...' 😢
iamsport.ro
Robert Negoiță, acuzat că ar fi cheltuit ilegal bani publici în interesul firmei care o sponsorizează pe Dinamo. Primarul a recunoscut: ”Aveți dreptate”
MediaFlux
Armata pregătește un exercițiu de mobilizare și evaluare. Rezerviștii din București și Ilfov chemați la ordin
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Dacă îți apare asta pe piele, este unul dintre semnele de hi