Situaţie fără precedent: NASA şi-a încetat activitatea

Agenţia spaţială americană (NASA) a fost închisă, într-o situaţie fără precedent, din cauza lipsei fondurilor guvernamentale. 97% dintre angajaţi au rămas acasă, la lucru fiind chemaţi doar experţii care au grijă de astronauţii de pe Staţia Spaţială Internaţională. Website-ul NASA a fost închis, precum şi contul de Twitter, de Facebook, de Google şi postul său TV.
Cristina Dinu
03 oct. 2013, 18:50
Situaţie fără precedent: NASA şi-a încetat activitatea

Mai mult, dacă această situaţie va continua, ar putea fi anulată o misiune către planeta Marte, Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN), fereastra de lansare fiind „deschisă” doar în luna noiembrie. Următoarea lor şansă va fi abia în 2016. Toată activitatea NASA este întreruptă, potrivit CNN, iar acordarea de premii şi de burse va fi amânată.

„NASA se va închide aproape complet”, a declarat preşedintele Barack Obama, luni, într-un discurs.

Monitorizarea Staţiei Spaţiale Internaţionale va fi menţinută, dar cu un minim de personal. Misiunile robotice aflate în desfăşurare, precum sonda Cassini care orbitează planeta Saturn, vor avea şi ele echipe mici care se vor asigura că funcţionează cum trebuie. Nu vor fi, însă, desfăşurate analize ştiinţifice. Anumite programe vor continua, dacă oprirea lor le va afecta funcţionarea, precum telescopul spaţial James Webb, care este încă în teste.

Roverul Curiosity de pe Marte şi sonda New Horizon care se îndreaptă către Pluto au fost lăsate, însă, să funcţioneze singure.

NASA nu este singura agenţie guvernamentală americană care a fost închisă din lipsa fondurilor, cauzată de faptul că Congresul nu a reuşit să voteze un buget. Chiar şi Casa Albă suferă, website-ul şi conturile sale de pe reţelele de socializare fiind şi ele închise.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Cel mai scump plagiat din Guvern. Cum a plătit Ministerul Energiei 900.000 lei pe un manual vechi de 6 ani, mascat în proiect de cercetare nucleară. Studiul declarat „secret de serviciu”
Capital.ro
Lege la bloc pentru lista de întreținere. Locatarii pot fi puși să plătească după estimări. Cum se face regularizarea
Playtech.ro
Amenzi mai mari pentru gălăgie: cât vor plăti românii care își deranjează vecinii. Proiect nou de lege pentru liniștea în blocuri
Adevarul
„Georgescu de Birmingham”. Povestea românului favorit la alegerile locale din al doilea mare oraş din Marea Britanie
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a izbucnit și i-a amenințat pe jucători sub privirile lui Gino Iorgulescu: ”Vă bateți joc! Dacă nu jucați, pun Internele pe voi!”
MediaFlux
Anunț privind recalcularea pensiei. Casa de Pensii explică cât de des se poate face cererea
stirilekanald.ro
Știrea momentului: Nicușor Dan și Maia Sandu...
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR