Situaţie hilară la Galaţi. O femeie a fost chemată de mai multe ori la vaccinare, deşi era imunizată cu ambele doze. La programare fusese chemat şi soţul, mort de 20 de ani

O gălăţeancă a fost chemată de mai multe ori la centrele de vaccinare din Galați, deși ea este imunizată cu ambele doze.
Alina Costache
15 apr. 2021, 19:00
Situaţie hilară la Galaţi. O femeie a fost chemată de mai multe ori la vaccinare, deşi era imunizată cu ambele doze. La programare fusese chemat şi soţul, mort de 20 de ani

Situaţie hilară la Galaţi. Mai mult decât atât, la centrul de vaccinare a fost invitat și soțul femeii, decedat de peste 20 de ani. Totul a pornit de la o eroare din baza de date.

Situaţie hilară la Galaţi. O femeie a fost chemată de mai multe ori la vaccinare, deşi era imunizată cu ambele doze. La programare fusese chemat şi soţul, mort de 20 de ani

Ea i-a întrebat pe cei care au sunat-o despre ce vaccin este vorba și le-a explicat că este vaccinată cu ambele doze încă din luna februarie.

„Am primit trei sms-uri din partea platformei RoVaccinare: Nu uitați de programarea din data de 2 aprilie la centrul de la spitalul municipal Tecuci. Eu în realitate am fost vaccinată pe 23 ianuarie și pe 13 februarie rapel la un centru din Galați. Deci ce treabă avea în martie și aprilie să mă cheme din nou? M-au sunat să-mi spună că sunt programată la vaccin. Zic, despre ce vaccinare este vorba? Păi, împotriva Covid. Doamnă, nu vă supărați, eu am făcut vacccinul”, a povestit Dorina Necula.

Reprezentanții centrelor de vaccinare au insistat și l-au invitat la imunizare și pe soțul femeii. Ea le-a spus că bărbatul este mort de peste 20 de ani.

„Probabil, este voba despe soțul dumneavoasstră, îmi spune. Păi soțul meu e mort de 20 de ani. A doua oară m-a sunat din nou să–mi spună același lucru: să meargă soțul la vaccin. Doamnă, nu sună deloc în regulă. I-am explicat din nou că soțul a murit în1998. După care a închis”, a mai spus Dorina Necula.

Autoritățile au făcut o anchetă după ce au aflat despre problema femeii și au aflat că numărul de telefon a fost introdus din greșeală în baza de date.

„Numărul de telefon a fost folosit în mod eronat. Un angajat al unei instituţii publice, unde femeia a muncit, în momentul în care a făcut programarea pentru colegii săi la centrul de programare a folosit din greșeală numărul respectiv. În acest moment situaţia a fost rezolvată, iar doamna a primit şi explicaţii din partea autorităţilor”, au explicat reprezentanții Prefecturii Galați.

Citeşte şi: Angajatorii vor putea organiza centre de vaccinare în propriile sedii. Andrei Baciu: Angajaţii se vor vaccina fără programare
 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
Gigi Becali nu ia în seamă Universitatea Craiova! Cu cine se luptă FCSB în acest sezon de SuperLiga României: „Anul ăsta mi-am dat seama!”
Capital.ro
Cu ce riscuri ne putem confrunta în următorii ani. Ilie Bolojan vorbește despre ratingul României: Sper să putem trece la o perspectivă stabilă
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Schemă de ajutor pentru români. Guvernul a aprobat un bugetul
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România