Situaţie inedită la Turneul Campioanelor. Kuzneţova s-a tuns în timpul meciului cu Radwanska VIDEO

Svetlana Kuzneţova (9 WTA) şi-a tăiat o şuviţă de păr în timpul meciului cu Agnieszka Radwanska (3 WTA, din prima etapă a Grupei A de la Turneul Campioanelor.

24 oct. 2016, 17:09

În timpul unei pauze dintre ghemuri, Svetlana Kuzneţova, aflată pe scaun, a luat o foarfecă şi a tăiat o şuviţă din părul împletit. Potrivit L'Equipe, rusoaica pare să fi scăpat de o mare greutate după ce şi-a tăiat din păr, deoarece acest gest a venit în timp ce era condusă cu 4-2 în setul decisiv, însă apoi a reuşit să revină şi să câştige meciul.

În interviul acordat pe teren la finalul meciului, Kuzneţova a afirmat că efectiv s-a simţit extenuată: „Au fost momente când mă gândeam pur şi simplu să mă întind pe teren şi să-i las să mă ia de acolo”, a spus sportiva rusă, care, sâmbătă, a câştigat turneul de la Moscova, iar apoi a sosit la Singapore pentru Turneul Campioanelor.

Agnieszka Radwanska, deţinătoarea trofeului şi a doua favorită, a fost învinsă, luni, cu scor 7-5, 1-6, 7-5, de ultima calificată la Singapore, rusoaica Svetlana Kuzneţova, locul 9 WTA, în primul meci din Grupa Albă a Turneului Campioanelor.

Partida a durat două ore şi 48 de minute, iar sportiva din Rusia a salvat o minge de meci la scorul de 4-5 în decisiv, pe serviciul adversarei.

Kuzneţova a obţinut in extremis calificarea la finala sezonului, după ce a câştigat, sâmbătă, Kremlin Cup.

Momentul în care Kuzneţova îşi taie părul:

În timpul unei pauze dintre ghemuri, Svetlana Kuzneţova, aflată pe scaun, a luat o foarfecă şi a tăiat o şuviţă din părul împletit. Potrivit L’Equipe, rusoaica pare să fi scăpat de o mare greutate după ce şi-a tăiat din păr, deoarece acest gest a venit în timp ce era condusă cu 4-2 în setul decisiv, însă apoi a reuşit să revină şi să câştige meciul.