Situaţie revoltătoare la un an după Colectiv. Banii de la un concert pentru victimele tragediei au rămas în buzunarele impresarului

La un an după concertul caritabil al sopranei Angela Gheorghiu pentru victimele de la Colectiv, impresarul Sorin Săraru continuă să organizeze evenimente, dar nu a donat banii colectați din bilete, scrie jurnalistul Cătălin Tolontan pe blogul său, tolo.ro.
Filip Stan
28 oct. 2016, 10:45
Situaţie revoltătoare la un an după Colectiv. Banii de la un concert pentru victimele tragediei au rămas în buzunarele impresarului

Spectacolul a avut loc pe 29 noiembrie 2015, iar din donații directe s-au strâns 200.000 de lei. Din bilete s-a strâns echivalentul a încă 50.000 de euro. Primii bani au plecat imediat către zecile de răniți, însă ceilalţi 50.000 euro au rămas în buzunarele impresarului Sorin Săraru, potrivit tolo.ro.

Citeşte şi Dosarul Colectiv: Angajaţii ISU au fost trimişi în judecată de DNA. Pretenţiile civile se ridică la peste 200 de milioane de euro

La un an de la Colectiv, răniții nu au acești bani!”, spune vedeta de televiziune Andreea Marin, prin fundaşia căreia s-a organizat concertul. „Printr-o simplă schimbare a activității pe alte firme, Sorin Săraru continuă nestânjenit să câștige și să trăiască, râzând în nasul tuturor! Nu mi se pare corect ca legiuitorii să urmărească doar firma, nu și persoana răspunzătoare de o asemenea infracțiune!„, mai spune ea.

Am evaluat și variantele prin care respectivul să fie urmărit penal pentru faptele sale. Însă nu suntem foarte încrezători că am avea sorți de izbândă într-un nou proces„, a declarat George Lipănescu, avocatul Andreei Marin.

Contactat de Gazeta Sporturilor, Sorin Săraru recunoaște că n-a dat niciun ban. „Îmi cer scuze și pe această cale și vă asigur că banii se vor plăti cât mai repede!„, a spus acesta.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Panică într-un avion! Pasagerii au auzit zgomote și țipete din compartimentul de cală: ”Nu am mai pățit așa ceva în viața mea”
Fanatik.ro
Cine este soția lui Alvaro Arbeloa, noul antrenor de la Real Madrid. Ce meserie surprinzătoare are Carlota Ruiz
Capital.ro
ITP 2026. Mașinile care pică inspecția tehnică periodică. Șoferii trebuie să verifice înainte
Playtech.ro
Vacanțe low-cost în 2026: cele mai ieftine țări europene pentru turiști
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Legendele Stelei au vrut să trucheze marea finală pentru ”un geamantan de dolari”! Ce a făcut Valentin Ceaușescu după ce a aflat: ”Au luat banii, nu i-a împiedicat”
MediaFlux
Când copiii sunt acasă, divele se văd la masă! Retreat urban cu Laura Cosoi, Adela Popescu și Ada Condeescu FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend