Şoc în lumea muzicii! O vedetă mondială, răpusă de coronavirus

Tommy DeVito, membru fondator al grupului The Four Seasons, portretizat în musicalul de mare succes „Jersey Boys", a murit la vârsta de 92 de ani din cauza unor complicaţii medicale provocate de maladia COVID-19, informează CNN, conform Agerpres.
Romania TV
23 sept. 2020, 12:58
Şoc în lumea muzicii! O vedetă mondială, răpusă de coronavirus

Muzicianul american a murit în Las Vegas în cursul zilei de luni, potrivit unui mesaj publicat pe Facebook de unul dintre prietenii lui, Alfredo Nittoli.

Doi dintre ceilalţi membri fondatori ai trupei The Four Seasons, Frankie Valli şi Bob Gaudio, au publicat la rândul lor pe reţelele de socializare o declaraţie în care şi-au exprimat regretul în urma decesului lui Tommy DeVito.

Alături de Joe Long, cei trei muzicieni au alcătuit această trupă în 1960 şi au devenit cunoscuţi datorită unor piese caracterizate prin armonii şi pasaje interpretate în falsetto. DeVito şi Valli cântau deja împreună din 1954.

În această componenţă, trupa The Four Seasons a lansat patru single-uri care au ajuns pe primul loc în topul american: „Sherry”, „Big Girls Don’t Cry”, „Walk Like a Man” şi „Rag Doll”. O altă piesă de succes din repertoriul trupei americane a fost „Oh, What a Night”.

Grupul The Four Seasons a fost inclus în Rock and Roll Hall of Fame în 1990, iar activitatea sa muzicală a stat în 2005 la baza unui spectacol de mare succes pe Broadway, „Jersey Boys”, recompensat în anul următor cu patru premii Tony, inclusiv la categoria „cel mai bun musical”.

Tommy DeVito, născut pe 19 iunie 1928 în Belleville, New Jersey, a învăţat să cânte la chitară şi a început să susţină spectacole la vârsta de opt ani.

Ultimul său album, înregistrat şi lansat în 2006, a fost o compilaţie de cântece folk italiene.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Afacerea care i-a adus pierderi uriașe lui Ilie Dumitrescu. Ce investiție regretă fostul mare internațional
Capital.ro
Românii renunță la Călin Georgescu. Cifrele care dovedesc cum pierde influența. S-a prăbușit de 30 de ori
Playtech.ro
Nici unt, nici ulei. Secretul bucătarilor profesionişti pentru a împiedica ouăle ochi să se lipească de tigaie
Adevarul
Întoarcerea acasă: chirurgul cardiovascular care a ales România după Franța și Luxemburg
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul mare fotbalist român prevede că FCSB nu va mai lua titlul! Cine va câștiga marele trofeul: ”Mi-aș dori mult!”
MediaFlux
Cum şi-a pregătit Veronica Micle sinuciderea. Ultimele versuri au fost scrise cu gândul la Eminescu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend