Şoc şi groază: pilotul unui avion de pasageri a înnebunit în zbor VIDEO

Zeci de pasageri au fost pe punctul de a-şi lua adio de la viaţă, după ce pilotul unei curse interne JetBlue a luat-o razna brusc, a părăsit manşa şi s-a postat în uşa cabinei, urlând şi strigând incoerent către pasageri "bombă", "Al-Qaida", "Iran", "Irak", "Afganistan", "or să ne doboare", "terorism"...
Sânziana Stancu
28 mart. 2012, 09:38
Şoc şi groază: pilotul unui avion de pasageri a înnebunit în zbor VIDEO

Pasagerii cursei companiei JetBlue, care decolase de pe aeroportul internaţional JFKennedy, din New York, către Las Vegas, au trăit momente de groză. Cursa 191 decolase la ora locală 7:28. La un moment dat, pilotul Clayton Osbon, de 49 de ani, un „veteran” foarte experimentat, a părăsit comanda şi a ieşit pe uşa cabinei, după ce copilotul îl convinsese să meargă la toaletă.

După ce a ieşit de la toaletă, a început să se plimbe agitat prin avion, strigându-le pasagerilor : „Spuneţi-vă rugăciunea!, Spuneţi-vă rugăciunea!, Spuneţi-vă rugăciunea!” … „Bombă, Al-Qaida, Iran, Irak, Afganistan! … Or să ne doboare! … Terorism!…”

„A început să ţipe la noi şi ne-a spus să ne facem rugăciunea (…) Era pierdut cu desăvârşire, total iraţional”, a povestit pentru postul de televiziune CBS pasagerul Peter Karoczkai, un om de afaceri. „Urla, ţipa cât îl ţinea gura şi părea că ar fi făcut un atac de panică”, a spus un alt pasager.

Copilotul observase că era ceva în neregulă cu colegul său, acesta începând la un moment dat să se agite fără niciun motiv. După ce Osbon a ieşit ca să meargă la toaletă, copilotul a încuiat uşa cabinei, iar căpitanul a rămas de partea cealaltă a acesteia. Atunci s-a enervat şi mai mult şi a început să bată cu pumnii în uşă, strigând către pasageri ameninţările incoerente, relatează CBS. 

A urmat o luptă aprigă între căpitanul care înnebunise brusc şi opt pasageri care au încercat şi au reuşit până la urmă să îl imobilizeze, folosind nu numai centurile de siguranţă de la scaune, ci şi prorpiile lor curele de la pantaloni. Între cei care l-au imobilizat se aflau şi un fost sergent al NYPD şi un director executiv al unei firme de protecţie şi pază.

Cursa a fost deviată către Amarillo (Texas), în jurul orei 11:00, „din cauza situaţiei medicale a căpitanului”. Osbon a fost arestat şi scos din avion cu cătuşe, într-un scaun cu rotile şi transportat astfel cu o ambulanţă la spital, pentru un control medical, a mai informat televiziunea americană, precizând că, după ce căpitanul a fost imobilizat de către pasageri, un alt pilot al companiei JetBlue, care se afla ca pasager în cursa 191, a intrat în cabină ca să îl asiste pe copilotul lui Osbon la aterizare, în Texas.

După aceea, avionul şi-a reluat cursa către Las Vegas cu un alt echipaj la bord.

 

 

 

DailyBusiness
Sébastien Lecornu, premierul Franței, suspendă reforma pensiilor pentru a evita prăbușirea guvernului
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Mircea Lucescu dă de pământ cu Austria și Ralf Rangnick: “Au venit foarte aroganți! 10-0 cu San Marino le-a luat mințile”
Capital.ro
Plată comună la bloc. Toți proprietarii sunt obligați să achite. Nu contează că ai centrală și te-ai separat la gaze
Playtech.ro
Ce este DUC-ul, actul fără de care şoferii din Italia nu pot circula. A ajuns să coste 70 de euro
Adevarul
Rusia testează o „tactică ciudată” pe frontul din Donețk
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
Tudor Băluță și-a scos la mall soția exotică: frumoasa din Republica Dominicană și-a expus naturalețea în toată splendoarea
kanald.ro
Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit
Cancan.ro
Șoferul care a ucis-o pe Elena pe trecerea de pietoni din Berceni încearcă să scape de o pedeapsă mai gravă? Gestul făcut e revoltător
iamsport.ro
'100 de milioane!' Imagini din satelit. Ce se 'ascunde' în spatele bazei FCSB-ului. Becali: 'Eu nici nu știam'
MediaFlux
ANAF ia în vizor mai multe categorii de români. Nimeni nu scapă de noua divizie specială a Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Berceni! Imaginile filmate surprind momentul în care femeia este spulberată de pe trecerea de pietoni în timp ce împinge căruciorul
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025