Coreea de Nord. O nouă bază militară nucleară descoperită cu ajutorul imaginilor din satelit

Coreea de Nord îşi extinde şi îmbunătăţeşte semnificativ bazele de testare a rachetelor cu rază lungă, conform unor imagini din satelit publicate de CNN, scrie The Guardian.
Iulian Tudor
06 dec. 2018, 07:27
Coreea de Nord. O nouă bază militară nucleară descoperită cu ajutorul imaginilor din satelit

Imaginile arată îmbunătăţirile făcute la baza Yeongjeo-dong şi o nouă bază care nu era cunoscută anterior, ambele în zona de munte a Coreei de Nord, scrie news.ro. Având în vedere locaţia celor două baze, acestea sunt, cel mai probabil, locaţii de lansare pentru noile rachete cu rază lungă, inclusiv cele care pot avea arme nucleare, conform analiştilor care au vizionat imaginile. Bazele au şi o reţea de tuneluri subterane care sunt folosite pentru a depozita rachetele.

Citeşte şi Donald Trump vrea să se întâlnească din nou cu Kim Jong-Un

Departamentul Apărării din SUA a afirmat într-un comunicat: „Urmărim Coreea de Nord îndeaproape dar nu pot discuta informaţii secrete”.

„În Coreea de Nord nu are loc o dezarmare. Nu au spus niciodată că vor face acest lucru”, a scris pe Twitter Vipin Narang, un profesor de ştiinţe politice de la Institutul de Tehnologie din Massachusetts. „Trump trebuie să fie conştient de aceste lucruri. Nu îi pasă. Kim se preface că se dezarmează iar Trump se preface că îl crede”, a adăugat el.

În ultimele luni, Coreea de Nord a anunţat testarea unei „arme noi ultramoderne” fără să ofere detalii.

Trump a afirmat sâmbătă că speră să organizeze o a doua întâlnire cu liderul nord-coreean, Kim Jong-un, la începutul lui 2019, după ce în iunie 2018 cei doi s-au întâlnit în Singapore, angajându-se atunci să lucreze pentru dezarmarea peninsulei coreene.

Consilierul pe securitate naţională din SUA, John Bolton, a precizat că un al doilea summit este necesar din cauza lipsei de progres în Coreea de Nord.

Oficialii americani au insistat că statul nord-coreean trebuie să dezarmeze complet şi să permită accesul unor inspectori internaţionali înainte să fie ridicate sancţiunile contra Phenianului.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Adrian Mutu, „prins la mijloc” între fosta și actuala soție. Surpriza pusă la cale de „Briliant”. Video
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Românii care nu au acest document pentru locuință pot primi amenzi uriașe. Mulți află prea târziu
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Nu Hagi, Balaci sau Dobrin! Liță Dumitru, fără echivoc: ”El a fost cel mai mare fotbalist pe care l-a avut România. Valoare mare de tot”
MediaFlux
O trotinetă electrică a explodat într-un bloc din Timișoara. 3 români au fost răniți și alți 43 au fost evacuați de urgență
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți