Donald Trump vrea să se întâlnească din nou cu Kim Jong-Un

Preşedintele american Donald Trump a declarat sâmbătă că speră să organizeze o a doua întâlnire cu liderul nord-coreean Kim Jong Un probabil în ianuarie sau februarie 2019, după summitul lor istoric de la Singapore din lunea iunie.
Filip Stan
02 dec. 2018, 07:55
Donald Trump vrea să se întâlnească din nou cu Kim Jong-Un

„Cred că îl vom organiza (…) în ianuarie sau februarie, cred”, le-a spus Trump jurnaliştilor care călătoreau împreună cu el la bordul Air Force One, pe drumul de întoarcere din Argentina, unde a participat la summitul G20.

El a precizat că „trei locuri” sunt luate în calcul pentru această întâlnire. Întrebat dacă este gata să-l primească pe Kim Jong Un în SUA, Trump a răspuns: „Într-un anumit moment, da”.

Summitul de la Singapore a deschis drumul către denuclearizarea Coreei de Nord.

Cu acest prilej, Trump şi Kim „şi-au luat un număr de angajamente privind o denuclearizare definitivă şi complet verificată şi privind crearea unui viitor mai strălucit pentru Coreea de Nord”, a spus pe 16 noiembrie un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat.

Citeşte şi Donald Trump ştie despre rachetele ascunse ale Coreei de Nord

„Vorbim cu nord-coreenii despre aplicarea tuturor acestor angajamente. Rămânem încrezători că promisiunile făcute de preşedintele Trump şi liderul Kim vor fi respectate”, a precizat el atunci într-un comunicat.

Departamentul de Stat reacţiona atunci la câteva ore după ce agenţia de presă oficială nord-coreeană KCNA relata că Kim Jong Un tocmai asistase la testarea unei noi arme tactice de înaltă tehnologie.

Cei doi lideri „şi-au reafirmat angajamentul de a ajunge la o denuclearizare finală şi total verificată” a Coreei de Nord, a declarat purtătoarea de cuvânt a preşedintelui american, Sarah Sanders.

DailyBusiness
Milionarul din România care și-a pus computer și aer condiționat în cavou. Motivul surprinzător pentru care a făcut acest lucru
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Irina Fodor, dezvăluiri îngrozitoare din show-ul Antenei 1! Care a fost coșmarul de la Asia Express!
Capital.ro
Statul vrea bani de la români. Trebuie să achitați minim 500 de lei începând de vineri. Termenul final este 12 septembrie
Playtech.ro
Tot mai mulți români jefuiți în hoteluri din Turcia: “Mi s-au furat de către cameriste o pereche de cercei și un inel cu pietre semiprețioase”
Adevarul
COVID-19 revine în forță la început de an școlar: „Avem o creștere de peste 80% pe săptămână”. Simptome neobișnuite la copii
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
O femeie a fost lovită în cap cu maceta de partenerul ei, în București. 4 martori au mințit că nu au știut despre incident
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Bombă! FCSB a făcut o ofertă uriașă pentru un jucător de la Eintracht Frankfurt
MediaFlux
Începe sau nu școala pe 8 septembrie? Ministrul Educației, anunț de ultimă oră
stirilekanald.ro
Cine sunt soții care și-au pus capăt zilelor împreună. S-au aruncat în gol de la etajul trei
substantial.ro
Dacă o persoană nouă te curentează la prima atingere, iată ce înseamnă