ŞOCANT: 80 de CADAVRE s-ar mai putea afla la locul PRĂBUŞIRII avionului malaezian

Până la 80 de trupuri neînsufleţite s-ar mai putea afla la locul prăbuşirii avionului Boeing 777, al companiei Malaysia Airlines, în estul Ucrainei, şi există preocupări că Rusia 'subminează activ' investigaţia în acest caz, a declarat joi şefa diplomaţiei australiene, Julie Bishop.
Iulian Tudor
31 iul. 2014, 08:02
ŞOCANT: 80 de CADAVRE s-ar mai putea afla la locul PRĂBUŞIRII avionului malaezian

‘Am avut cel mai puternic sprijin posibil din partea guvernului ucrainean, dar luptele continuă şi nu există un armistiţiu’, a declarat ministrul de externe australian, Julie Bishop, pentru ABC. ‘Marea mea preocupare este că Rusia subminează activ acest proces’, a precizat şefa diplomaţiei australiene.

Australia, SUA şi Europa acuză Moscova de înarmarea rebelilor suspectaţi că au doborât zborul MH17 la 17 iulie. Rusia neagă acuzaţiile aduse în acest caz.

Anchetatorii internaţionali nu au reuşit să ajungă la locul tragediei pentru a căuta mai multe probe şi cadavre ale pasagerilor. Majoritatea victimelor catastrofei aviatice erau cetăţeni olandezi, malaezieni şi australieni. Potrivit ministrului australian, preşedintele rus Vladimir Putin a declarat că se angajează să asigure accesul, dar zona tragediei a rămas nesigură.

Citeşte şi ANCHETĂ OFICIALĂ în cazul tragediei aviatice din Ucraina: Avionul s-a prăbuşit după explozia unei rachete

În Australia va avea loc, la o catedrală din Melbourne, o ceremonie religioasă de comemorare a victimelor zborului MH17, a afirmat premierul australian Tony Abbott.

O forţă de poliţie malaeziană de 68 de persoane urmează să ajungă la Kiev joi pentru a ajuta la securizarea locului tragediei aviatice. Contingentul a fost însoţit de ministrul de interne malaezian Ahmad Zahid Hamidi şi de un comandant al poliţiei.

Citeşte şi Putin, făcut VINOVAT de DOBORÂREA avionului malaezian în estul Ucrainei

SUA şi UE au impus în această săptămână noi sancţiuni dure împotriva Moscovei, inclusiv în sectoarele financiar şi al armamentului.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Ei sunt sportivii care participă la Survivor România 2026! Au scris istorie, dar acum vor să depășească și provocările din Republica Dominicană
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Iubitul Rodicăi Stănoiu rupe tăcerea după decizia INML. Cine ar fi internat-o pe fosta ministră la Psihiatrie. Erau sau nu căsătoriți?
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”