Societe Generale şi Credit Agricole, retrogradate de S&P

Standard&Poor’s a retrogradat cu o treaptă ratingurile Societe Generale şi Creditor Agricole, la nivelul "A" pe lângă alte bănci franceze, şi a confirmat calificativul BNP Paribas la "AA-", după ce agenţia a privat Franţa, în această lună, de calificativul maxim triplu "A", relatează Bloomberg.
Romania TV
24 ian. 2012, 09:24
Societe Generale şi Credit Agricole, retrogradate de S&P

Ratingurile Societe Generale şi Credit Agricole, a doua, respectiv a treia mare bancă din Franţa, au fost revizuite de la nivelul „A+” la „A”, cu perspectivă stabilă.

Agenţia a redus totodată ratingul Caisse des Depots et Consignations de la „AAA” la „AA+”.

Calificativul BNP Paribas, cea mai mare bancă franceză, a fost menţinut la „AA-„, ca şi cel al Credit Logement.

Statele europene au intrat în al treilea an de criză a datoriilor şi încearcă să îşi pună ordine în bugete.

S&P a retrogradat în această lună ratingurile a nouă state din zona euro , iar cel al Franţei a fost revizuit de la „AAA” la „AA+”, Germania fiind singurul stat din regiune care mai are calificativ triplu „A”.

„Retrogradarea unora dintre bănci este urmarea retrogradării Franţei”, se arată într-un comunicat al S&P.

Agenţia se aşteaptă ca veniturile mai mici din operaţiunile de investment banking să aibă un impact asupra veniturilor operaţionale ale Societe Generale, iar banca ar putea să suspende plata dividendelor aferente anului 2011.

La stabilirea ratingului Credit Agricole, S&P a pornit de la ideea că „banca va continua să îşi îmbunătăţească finanţarea structurală şi poziţia lichidităţilor, în cadrul unui plan anunţat la sfârşitul anului trecut”.

Potrivit S&P, este probabil ca băncile să îşi asigure necesarul de finanţare din acest an prin plasamente publice şi private, sau obligaţiuni garantate.

„Anticipăm că guvernul francez va sprijini sectorul bancar”, se mai arată în comunicat.

Agenţia se aşteaptă totodată ca pierderile generate de operaţiunile de creditare ale băncilor să crească moderat faţă de 2011.

Societe Generale controlează în România grupul BRD.

Credit Agricole deţine peste 90% din acţiunile grupului elen Emporiki, prezent în România.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
S-a întâlnit cu Dan Petrescu și a rămas uimit de cum arată antrenorul după problemele medicale avute: „Vă spun foarte sincer”
Capital.ro
Dezvăluire despre Traian Băsescu. Ion Cristoiu a spus tot. Ordinul dat de fostul președinte: S-a pus la cale operațiunea
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul