Şofatul, sport extrem în Capitală: Au dispărut marcajele şi indicatoarele

Şofatul în Bucureşti a ajuns sport extrem, iar traficul aglomerat nu mai este singurul duşman al conducătorilor auto.
Romania TV
09 oct. 2012, 20:45
Şofatul, sport extrem în Capitală: Au dispărut marcajele şi indicatoarele

Şoferii care circulă zilnic prin Capitală au o nouă problemă în trafic. Ei se confruntă mai nou şi cu lipsa marcajelor sau a semnelor de circulaţie, motiv pentru care şi numărul accidentelor a crescut.

Multe dintre străzile Bucureştiului au fost reasfaltate în ultima vreme, dar nu a fost trasată nici măcar o linie pentru a delimita sensurile de mers. Multe indicatoare lipsesc de pe stâlpi, în locurile în care ar fi trebuit amplasate, iar şoferii sunt de multe ori derutaţi.

Vestea proastă este că situaţia nu se va schimba prea curând, întrucât cei de la Administraţia Străzilor nu au stabilit deocamdată care este firma care se va ocupa de însemnele stradale.

„Trasarea marcajelor rutiere şi amplasarea indicatoarelor este blocată în acest moment de depunerea unor contestaţii, a unor ofertanţi. În 20 de locaţii, în dreptul şcolilor şi grădiniţelor, au fost trasate trecerile de pietoni importante. Vopseaua nu este una profesională„, a explicat Carmen Dincă, purtător de cuvând la Administraţia Străzilor.

În ultimele două luni, cei de la Administraţia Străzilor au primit şase amenzi de la Poliţie. De când marcajele şi indicatoarele au dispărut s-au produs zeci de accidente rutiere din această cauză.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
Fanatik.ro
FANATIK a vorbit cu Cristi Cenușe, românul închis în Venezuela de forțele lui Maduro și eliberat pe 15 ianuarie: „Ne-au umilit”. Dezvăluiri în premieră
Capital.ro
Pensiile care nu mai cresc în România. Casa de Pensii trebuia să dea 7% bani în plus. Se încalcă legea
Playtech.ro
Ferestre deschise larg 10 minute sau pe verticală mai mult timp? Varianta corectă de a aerisi, conform experţilor
Adevarul
Minciuna lui Putin: de ce Kremlinul folosește imagini vechi pentru a-i păcăli pe ruși că liderul lor s-a scufundat în apa înghețată de Bobotează
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Fostul arbitru care ar fi fost amenințat cu pistolul de Gigi Becali a rupt tăcerea
MediaFlux
Riscul unui război comercial cu SUA. Răspunsul Europei în fața amenințărilor lui Trump
stirilekanald.ro
Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend