Soluţii care te ajută să scapi de mahmureală

Somnul, plimbările în aer liber şi fructele sunt necesare după o noapte în care am consumat mult prea mult alcool.
Romania TV
17 apr. 2012, 14:25
Soluţii care te ajută să scapi de mahmureală

Pentru a scăpa de mahmureală, în primul rând avem nevoie de odihnă. În plus, ceea ce trebuie să consumăm din belşug sunt ceaiurile (sunătoare, păpădie) sau sucurile naturale de fructe. Datorită lichidelor, alcoolul este eliminat din sânge, iar ficatul îşi va reveni, scrie eva.ro.

Pe lângă sucurile de fructe, esenţiale sunt şi fructele, mai ales citricele, deoarece vitamina C hrăneşte celula hepatică şi îmbunătăţeşte circulaţia sângelui. Şi bananele sunt o variantă avantajoasă.

Atunci când suntem mahmuri, mâncărurile grele, precum carnea grasă, ouăle sau brânza grasă nu trebuie consumate.

Un remediu bun împotriva stării de greaţă este mierea. Acest aliment conţine fructoză care ajută organismul să proceseze alcoolul mai repede.

Pe lângă odihnă şi alimentele-minune, care ne ajută să ieşim cu brio din mahmureală, importantă este şi mişcarea în aer liber.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Care este, de fapt, relația actuală dintre Ilie Năstase şi Ioana. Soția fostului mare tenismen explică situația: ”Eu îmi respect angajamentele”
Capital.ro
Se montează obligatoriu pe vehiculele noi, inclusiv în România. Anunț oficial RAR. Dată limită, 1 iulie 2026
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A stat în vacanță la hotelul lui Gică Hagi, dar nu vrea să se mai întoarcă: ”Am renunțat!”. Ce l-a nemulțumit
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj