ŞOMAJ TEHNIC. Câţi bani primeşte în mână fiecare disponibilizat

Firmele afectate de epidemia de coronavirus, care şi-au trimis angajaţii în şomaj tehnic, vor beneficia de ajutor de la stat. Pentru fiecare angajat trimis în şomaj, firma va putea primi 75% din salariul brut al angajatului sau maximum 75 % din salariul mediu brut. Aceste sume sunt impozabile.
Romania TV
01 apr. 2020, 15:21
ŞOMAJ TEHNIC. Câţi bani primeşte în mână fiecare disponibilizat

Pentru a beneficia de acest ajutor de la stat, angajaţii trimişi în şomaj tehnic trebuie să fi îndeplinit următoarele condiţii: să fi fost înscrişi în REVISAL şi să fi avut contract de muncă suspendat potrivit art. 52 alin. (1) lit. c. din Codul Muncii, atrag atenţia oficialii Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM), citaţi de ziaruldeiasi.ro.

Angajatorii pot suplimenta sumele cu până la 75% din salariu

În situaţia în care dispun de fonduri, firmele pot suplimenta sumele acordate angajaţilor trimişi în şomaj tehnic cu până la minimum 75 % din salariu, conform Codului Muncii.

De indemnizaţii similare şomajului tehnic mai beneficiază persoanele fizice autorizate, ONG-urile, întreprinderile individuale, persoanele cu drepturi de autor şi structurile sportive având contracte de activitate sportivă.

Angajatorii pot depune online cererile pentru obţinerea acestor fonduri, însoţite de o declaraţie pe propria răspundere, începând cu data de 1 aprilie: „Guvernul alocă aceste sume brute pentru a putea asigura angajaţii că îşi păstrează continuitatea la nivelul contribuţiilor pe care le plătesc la stat astfel încât angajatorii au obligaţia să facă plăţile după primirea banilor, să facă plăţile aferente nu numai angajaţiilor, ci şi să achite contribuţiile către bugetul de stat astfel oamenii având continuitate în contractele lor de muncă”, a precizat ministrul Muncii, Violeta Alexandru.

ANOFM este pregătită să plătească indemnizaţii de şomaj tehnic pentru un milion de români

Victor Picu, şeful Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM), a subliniat că, în acest moment, ANOFM este pregătită să plătească indemnizaţii de şomaj tehnic pentru circa un milion de români: “Art. 52, alin. (1) lit. c din Codul muncii dă posibilitatea ca angajatorul să dispună oricând încetarea temporară a contractelor de muncă, suspendarea lor nu este reglementată de Ordonanţa de urgenţă. Diferenţa acum este că plata, şi anume 75% din salariul brut, o face ANOFM, în loc să o facă angajatorul”, a declarat şeful ANOFM pentru sursa citată.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?