Sondaj: 52% dintre românii cu drept de vot se declară interesaţi de alegerile europarlamentare

Mai mult de jumătate dintre românii cu drept de vot se declară interesaţi de alegerile pentru Parlamentul European şi mai puţin de o treime sunt hotărâţi să meargă la vot duminică, 25 mai, potrivit unui sondaj realizat de CURS şi Avangarde pentru Televiziunea Română, transmite Agerpres.
Romania TV
19 mai 2014, 18:26
Sondaj: 52% dintre românii cu drept de vot se declară interesaţi de alegerile europarlamentare

Potrivit cercetării, 52% dintre românii cu drept de vot se declară interesaţi şi foarte interesaţi de alegerile europarlamentare de duminică. Numai 28% au însă o opinie şi sunt decişi să meargă la vot. Dintre aceştia, 44% ar vota cu Alianţa PSD-UNPR-PC. PNL ar obţine 17% din voturi, PDL 14%, PMP 8% şi UDMR 6%.

Sondajul de calibrare a fost realizat în perioada 16-18 mai, pe un eşantion de 2.000 de persoane şi are o marjă de eroare de +/-2,2%.

România va organiza în 25 mai alegeri pentru Parlamentul European. În total, 14 partide politice, o alianţă electorală şi opt candidaţi independenţi sunt în cursă pentru cele 32 de mandate de deputaţi europeni.

Cele 15 partide sau alianţe înregistrate pentru alegerile europarlamentare sunt: Alianţa electorală PSD-UNPR-PC, Partidul Naţional Liberal, Uniunea Democrată Maghiară din România, Partidul Democrat Liberal, Partidul Poporului – Dan Diaconescu, Partidul Mişcarea Populară, Partidul Naţional ţărănesc Creştin Democrat, Forţă Civică, Partidul Alternativă Socialistă, Alianţa Naţională a Agricultorilor.

Şi-au înregistrat candidatura şi 8 independenţi: Mircea Diaconu, Corina Ungureanu, Dănuţ Liga, Pericle Iulian Capsali, Paul Purea, Peter Costea, Constantin Filip Tiţian, Valentin Daeanu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
În noaptea de 28 august, Luna Sturionului schimbă energia zodiilor. Cine este cel mai puternic afectat de Luna Plină
Fanatik.ro
Mitică Dragomir, profeţia uluitoare despre Lucian Pahonţu, care s-a adeverit. „Oracolul din Bălceşti” a anunţat de luna trecută ce va păţi şeful SPP. Video
Capital.ro
Vești pentru milioane de pensionari: ce spune Ministerul Muncii despre a 13-a pensie
Playtech.ro
Când va fi gata Via Carpatia, autostrada de 3.000 de kilometri care va traversa Europa. Pe unde va trece Via Carpatia în România
Adevarul
Noi restricții pentru mașinile poluante. Ce trebuie să știe posesorii de mașini vechi și de când se aplică măsura
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două persoane și-au pierdut viața și alte 10 au ajuns în spital după ce o mașină a intrat în mulțime, în Franța
iamsport.ro
Ofertă concretă de la Cadiz pentru un fotbalist de la Universitatea Craiova. Spaniolii oferă aproape 3 milioane de euro
MediaFlux
Începe recrutarea! Armata Română cheamă românii la unitățile militare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat