SONDAJ ALEGERI PREZIDENŢIALE 2019. Mai sunt câteva ore, lupta e strânsă. Cu cine votaţi duminică?

SONDAJ ALEGERI PREZIDENTIALE 2019. Cu doar câteva zile înainte de turul II al alegerilor prezidenţiale, lupta în sondaje este strânsă între Klaus Iohannis şi Viorica Dăncilă. RomaniaTV.net vă invită în continuare să votaţi candidatul dvs preferat la alegerile de pe 24 noiembrie. 
Romania TV
19 nov. 2019, 08:32
SONDAJ ALEGERI PREZIDENŢIALE 2019. Mai sunt câteva ore, lupta e strânsă. Cu cine votaţi duminică?

SONDAJ ALEGERI PREZIDENTIALE 2019. Prezidenţiabilul PNL propune un nou tip de dezbatere. Klaus Iohannis a refuzat confruntarea cu Viorica Dăncilă şi organizează o dezbatere electorală la care sunt invitaţi jurnalişti, analişti, politologi şi comentatori politici care vor putea pune între două şi patru întrebări. La eveniment vor participa, în sală, studenţi, dar şi jurnalişti, aceştia neputând interveni, însă, în discuţie. Evenimentul are loc în Aula Bibliotecii Centrale Universitare “Carol I” şi va fi transmis în direct de RomaniaTV.net.

Evenimentul va începe la ora 19.00 şi va dura între două şi trei ore.

Preşedintele PSD, Viorica Dăncilă, a afirmat, luni seară, referitor la dezbaterea preşedintelui Klaus Iohannis de marţi, că ia în calcul ambele variante. ”Nu o să mă vedeţi pe mine îmbrâncindu-mă”, a spus Dăncilă.

Tot luni seară, preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat că, dacă s-ar prezenta la sala unde are loc dezbaterea, Viorica Dăncilă arputea, cel mult, să stea în public. Orban crede că ar fi ”penibil” ca Dăncilă să meargă la dezbaterea preşedintelui şi crede că nu o va face.

SONDAJ ALEGERI PREZIDENTIALE 2019: Candidatul PNL, Klaus Iohannis, a obţinut 33,49% dintre voturile exprimate duminică, laprimul tur al alegerilor prezidenţiale, iar Viorica Dăncilă 22,69%, potrivit datelor prezentate de Biroul Electoral Central, după centralizarea voturilor din 99,09% din secţiile de votare. 

Candiatul Dan Barna a obţinut 14,73%, urmat de  Mircea Diaconu – 8,98%, şi de Theodor Paleologu – 5,70%.

Kelemen Hunor are 3,95% din voturi, iar Ramona Ioana Bruynseels – 2,67%.

Pe următorul loc se situează Alexandru Cumpănaşu, care a obţinut 1,51% din voturi.

Ceilalţi şapte candidaţi au obţinut scoruri sub 1%.

Din totalul de 19.586 secţii de votare au fost centralizate datele din 19.407, ceea ce înseamnă 99,09%.

Numărul total al alegătorilor care s-au prezentat la urne este 9.163.044, ceea ce, conform BEC, reprezintă o prezenţă de 50.11% din totalul alegătorilor înscrişi în listele permanente.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Incredibil! Meciul la care Christian Eriksen s-a prăbușit din nou pe gazon fusese ales special ca un omagiu pentru starul danez. S-a jucat lângă locuința lui, pentru ca familia să-l poată vedea
Capital.ro
Obligație la bloc 2026. Ai voie să renovezi apartamentul când vrei? Regulile pe care trebuie să le respecte toți proprietarii
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți