SONDAJ CURS: 74% dintre români sunt de părere că va urma o criză economică majoră

Centrul de Sociologie Urbană și Regională - CURS a realizat în prima săptămână din luna aprilie un sondaj cu privire la epidemia de coronavirus şi efectele acesteia asupra economiei.
Romania TV
09 apr. 2020, 20:37
SONDAJ CURS: 74% dintre români sunt de părere că va urma o criză economică majoră

SONDAJ CURS. Potrivit cercetării sociologice, peste 70% dintre români sunt convinşi că după epidemie va urma o criză economică majoră. Românii se tem cel mai mult în această perioadă că ei sau cineva drag se va îmbolnăvi de COVID-19, că le va scădea salariul sau vor rămâne fără loc de muncă,s crie stiripesurse.ro.

Întrebaţi „Cum credeţi că va evolua economia după ce starea de urgenţă va fi ridicată?”, 74% dintre respondenţi sunt de părere că va urma o criză economică majoră, 9% sunt de părere că economia va stagna, 7% afirmă că vom avea probleme pentru o scurtă perioadă dar apoi creşterea economică va reveni şi doar 1% afirmă că vom avea creştere economică la finalul epidemiei.

Printre principalele temeri ale românilor, legate de epidemie şi consecinţele ei, se numără teama de boală (89%), teama de îmbolnăvirea cuiva drag (65%), scăderea salariului (57%), pierderea locului de muncă (51%).

În privinţa scumpirilor, 46% dintre români sunt de părere că preţurile au crescut, însă în limite suportabile, iar 23% sunt de părere că preţurile au crescut mult.

 

Metodologie:

Universul de eşantionare: populaţia adultă rezidentă în România, neinstituționalizată, în vârstă 18 ani şi peste

Volumul eşantionului: 980 respondenţi, votanţi în vârstă de 18 ani şi peste

Tipul eșantionului: probabilist, multistadial, stratificat

Marja maximă de eroare la nivelul întregului eșantion: +/-3.2% la un nivel de încredere de 95%

Metoda de culegere a datelor: metoda CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing)

Validarea eșantionului: s-a realizat pe baza ultimelor date INS

Datele sunt neponderate

Perioada de realizare: 1 – 7 aprilie 2020

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Cum arată noua iubită a lui Florin Prunea. Fostul portar încă nu și-a anunțat divorțul de femeia cu care a fost căsătorit 30 de ani
Capital.ro
Comisia Europeană pregătește o nouă taxă pentru alimente. Se va aplica în toate țările membre, inclusiv România
Playtech.ro
Prețul cărnii de porc înainte de Crăciun: cât plătesc românii acum, după primele creșteri ale cererii
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume