Sondaj CURS. Marcel Ciolacu este al doilea în topul încrederii românilor, după Klaus Iohannis. George Simion, peste Ludovic Orban

Un sondaj realizat de CURS relevă care sunt personalitățile politice în care românii au încredere, dar și ce formațiune politică ar alege, în cazul în care ar urma alegeri parlamentare la finalul săptămânii.
Filip Stan
22 apr. 2021, 23:53
Sondaj CURS. Marcel Ciolacu este al doilea în topul încrederii românilor, după Klaus Iohannis. George Simion, peste Ludovic Orban

Potrivit acestui sondaj CURS, în luna aprilie, Marcel Ciolacu este la 26%, fiind plasat imediat după președintele Klaus Iohannis, în care românii au încredere într-un procent de 35%.

Potrivit sondajului realizat de CURS în luna aprilie, la întrebarea „câtă încredere aveți în următoarele personalități?”, cei mai mulți români au foarte puțină încredere în Traian Băsescu, iar foarte multă încredere în actualul președinte, Klaus Iohannis.

Care sunt politicienii în care românii au cea mai mare încredere:

Klaus Iohannis – 35%

Marcel Ciolacu – 26%

Florin Cîțu – 24%

George Simion – 21%

Ludovic Orban – 20%

Traian Băsescu – 19%

Dacian Cioloș – 16%

Cristian Diaconescu – 16%

Dan Barna – 15%

Kelemen Hunor – 13%

Anca Dragu – 12%

Victor Ponta – 12%

La categoria foarte multă încredere, Florin Cîțu are patru procente peste fostul premier Ludovic Orban.

Sondaj CURS. 33% dintre români ar vota PSD la sfârşitul săptămânii

33% dintre respondenți ar vota PSD, dacă ar avea loc alegeri locale în prezent. Potrivit sondajului realizat de CURS prezentat de Antena3, dacă duminica următoare ar avea loc alegeri locale, 33% dintre cetățeni ar vota PSD, iar cel mai mic procent, de 5% ar alege Partidul Mișcarea Populară.

Dacă duminică viitoare ar avea loc alegeri locale, cu ce partid ați vota:

PSD – 33%
PNL – 21%
USR PLUS – 16%
AUR – 12%
PMP – 5%

Citeşte şi: Diana Şoşoacă: „Preşedintele Comisiei pentru Sănătate din Parlamentul European a spus că nu există niciun studiu care să certifice eficacitatea vreunui vaccin anti-Covid”

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Denis Drăguş la FCSB: cum a reacţionat instinctiv Meme Stoica atunci când a fost întrebat de transferul dorit de Gigi Becali
Capital.ro
Probleme la plata diferențelor salariale. Ministerul impune plafon. Sindicatele acuză ilegalitate
Playtech.ro
Burse școlare 2026. Care sunt criteriile de acordare pentru fiecare tip de bursă
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Prunea acuză direct un conducător din SuperLiga: ”Trebuia închis la pușcărie de 30 de ori!” / ”Arbitrii stau gratis în pensiuni acolo, fac șprițuri”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Florii! Cui îi spunem la mulți ani duminică
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj