Sondaj CURS: PSD ar câştiga alegerile în Bucureşti dacă s-ar organiza duminică alegeri. Cum arată TOP 3

Un sondaj CURS realizat în perioada 19 - 27 mai indică faptul că niciun partid nu reușeste să atingă 30% din intenția de vot în preferințele alegătorilor din București.
Filip Stan
30 mai 2021, 18:41
Sondaj CURS: PSD ar câştiga alegerile în Bucureşti dacă s-ar organiza duminică alegeri. Cum arată TOP 3

Sondaj CURS: La întrebarea „Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri locale, dumneavoastră cu ce partid ați vota?”, răspunsurile au fost, potrivit stiripesurse.ro:

PSD 29%
USR PLUS 27%
PNL 22%
AUR 9%
PMP 4%
PPU-sl 4%
Pro Romania 3%
Altul 2%

Sondaj CURS:


Notă: 71% din cei care intentioneaza sa voteze au exprimat o optiune

Un sondaj CURS realizat în perioada 19 – 27 mai indică faptul că primarul Capitalei, Nicușor Dan, se confruntă cu o nemulțumire a 59% din bucureșteni față de activitatea sa de edil.

Activitatea primarului de sector

55% – proastă şi foarte proastă
41% – bună şi foarte bună
4% – NS/NR
Care sunt principale probleme ale Bucureștiului care ar trebui rezolvate cu prioritate?

Traficul 34%
Poluare 29%
Colectarea gunoiului 21%
Încălzirea 21%
Pandemia/vaccinarea/protecţia cetăţenilor 19%
Curatenia 15%
Drumurile principale 14%
Problema parcarilor 13%
Spaţiile verzi, parcuri 11%
Drumurile secundare 8%
Ordinea publică/siguranţă 6%
Pieţele 5%
Diverse probleme sociale 1%
Altele 1%
NS/NR 1%

Alte răspunsuri:

67% cred că lucrurile merg într-o direcție greșită în România
64% cred că lucrurile merg într-o direcție greșită în București
71% spun că au observat o creștere a prețurilor
74% apreciează ca fiind proastă activitatea primăriei generale/de sector în privința dezinsecției (eliminarea țânțarilor, căpușelor)

Capitala, victima invaziei de căpușe. Nicușor Dan: „Săptămâna viitoare o să începem să rezolvăm aceste probleme. Dar depinde cât de mult durează achiziția publică”
Metodologie

Universul de eșantionare: populaţia adultă rezidentă din Municipiul București, în vârstă 18 ani şi peste
Volumul eşantionului: 1089 respondenţi, votanţi în vârstă de 18 ani şi peste
Tipul eșantionului: probabilist, multistadial, stratificat
Marja maximă de eroare la nivelul întregului eșantion: +/-2.9% la un nivel de încredere de 95%
Metoda de culegere a datelor: metoda CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing)
Validarea eșantionului: s-a realizat pe baza ultimelor date INS
Datele sunt neponderate
Perioada de realizare: 19 – 27 mai, 2021

GALERIE FOTO Proiectul ”Străzi deschise”, s-a plimbat şi Nicuşor Dan pe Victoriei. Primul weekend în care centrul Bucureştiului devine pietonal

Parchetul General: Ancheta privind alegerile locale din Sectorul 1 nu a fost finalizată, termenul fiind prelungit până la 1 august

Reprezentanţii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au precizat că ancheta în dosarul privind alegerile locale din Sectorul 1 nu a fost finalizată, termenul fiind prelungit până la 1 august, la cererea Poliţiei Capitalei, care a invocat volumul mare de muncă. „(…) din verificările efectuate nu s-a putut stabili diferenţa de voturi între candidaţi, nefiind finalizate activităţile dispuse de către procuror”, arată PICCJ.

„În cauza privind alegerile locale din Sectorul 1 Bucureşti, aflată în instrumentarea Secţiei pentru infracţiunilor din justiţie, activităţile dispuse de procurorul de caz prin ordonanţa din data de 5 februarie 2021 nu au fost finalizate, Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti solicitând motivat prelungirea termenului stabilit pentru aducerea la îndeplinire a tuturor obiectivelor fixate”, au transmis, joi, reprezentanţii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Astfel, luând în considerare complexitatea procedurilor şi volumul mare de muncă pe care îl implică, procurorul de caz a aprobat solicitarea şi a fixat un nou termen de finalizare, respectiv 1 august 2021.”Menţionăm că din verificările efectuate nu s-a putut stabili diferenţa de voturi între candidaţi, nefiind finalizate activităţile dispuse de către procuror”, a precizat sursa citată.

Procurorul Sorin Iaşinovschi de la Secţia Specială pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie (SIIJ) a dispus printr-o ordonanţă de delegare ca Poliţia Bucureşti să renumere toate voturile de la alegerile locale din Sectorul 1 din Bucureşti, câştigate de Clotilde Armand (USR) în dauna lui Dan Tudorache (PSD), potrivit unui document consultat de G4Media.ro.

Fostul primar PSD al Sectorului 1 Daniel Tudorache a depus o plângere legată de rezultatul alegerilor şi a reclamat comiterea unor infracţiuni de către Dan Barna, preşedintele USR, procurorul Nicolae Sprâncu – preşedintele Biroului Electoral Sector 1 şi Andrei Nicolescu, membru USR.

 

DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Zodiac chinezesc pentru luni, 23 iunie. Bivolul are probleme de comunicare
Capital.ro
Marea actriță a plecat dintre noi. A murit o legendă: Ne va fi dor de tine!
Playtech.ro
Ce sunt fluturii Buha gamma și de ce au apărut în număr mare în București. Pot distruge grădinile și culturile. Cum scapi de ei
DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Adevarul
Guvernul Bolojan: 16 ministere și 3 vicepremieri. Ce spun analiștii despre justificarea unui Guvern „extins"
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Cel mai periculos copac din lume. Îl atingi și mori
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cel puțin opt persoane au murit după prăbușirea unui balon cu aer cald în Brazilia: „Suntem cu toții șocați”
Cancan.ro
Ce a găsit Piedone la o firmă de pompe funebre din Sectorul 3: 'Pachetele cu mâncare nu se pun lângă mort!'
Playsport.ro
Aur vizibil cu ochiul liber într-un zăcământ uriaș descoperit în adâncuri. La tona de rocă sunt până la...
Capital.ro
Ilegal în curte fără autorizație. Vecinii te vor reclama. Proprietarii de case trebuie să depună cerere la Primărie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
"Ori va fi pace, ori va fi o tragedie" - Statele Unite au atacat Iranul. Primele declarații ale lui Trump: "Felicitări marilor noștri războinici americani" - Iranienii ripostează: "Acum e rândul nostru"
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Plafonul la pensie, schimbat pentru medicamente compensate și cardul de alimente. Cine mai primește ajutor financiar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Miracolul transformării. Fotbalista care a slăbit 28 de kg și a ajuns să reprezinte România la culturism