Sondaj CURS. Românii, împărțiți în privința impunerii cotelor de gen pe listele electorale.

Deși susțin reprezentarea mai mare a femeilor în politică, românii rămân rezervați față de obligativitatea cotelor de gen prin lege, preferând soluții interne la nivelul partidelor.
Alina Costache
12 sept. 2024, 16:46
Sondaj CURS. Românii, împărțiți în privința impunerii cotelor de gen pe listele electorale.

Un sondaj realizat recent de Centrul de Sociologie Urbană și Regională (CURS) evidențiază opiniile mixte ale românilor cu privire la introducerea cotelor de gen pe listele electorale.

Conform sondajului, ideea de a impune ca 30% dintre candidații de pe listele partidelor politice să fie femei nu beneficiază de un sprijin covârșitor, dar tema reprezentării mai bune a femeilor în politică este susținută de o parte semnificativă a populației.

Citește și : PSD și PNL domină noile sondaje pentru alegeri. Ciolacu, pe primul loc în intenția de vot la prezidențiale, urmat de Ciucă

  • 43% dintre respondenți consideră că partidele ar trebui să adopte reguli interne pentru a încuraja prezența femeilor pe listele electorale, fără a fi nevoie de o lege impusă la nivel național.
  • 37% dintre cei chestionați sunt de părere că ar trebui adoptată o lege care să impună un număr minim de femei pe listele de candidați, pentru a asigura o mai bună echitate de gen
  • 20% dintre respondenți nu au oferit un răspuns clar în această privință

 

Când vine vorba despre Legea care prevede o cotă de 30% pentru femei pe listele electorale ale partidelor politice, rezultatele sondajului indică un grad relativ ridicat de susținere, deși nu unanimitate.

  • 41% dintre participanți s-au declarat complet de acord cu această măsură
  • 28% au fost de acord doar parțial
  • 12% dintre cei chestionați au fost în dezacord parțial
  • 7% au fost în dezacord total
  • 12% nu au știut sau nu au răspuns la întrebare

Un alt aspect important al sondajului este legat de momentul aplicării acestei legi. Întrebați dacă această cotă ar trebui să fie pusă în aplicare începând cu alegerile parlamentare din decembrie 2024, cei întrebați au oferit următoarele răspunsuri.

Citește și : Sondaj CURS: PSD și USR domină Capitala. Cum stau în intenţia de vot a bucreştenilor PNL şi AUR

  • 56% dintre respondenți au răspuns afirmativ, considerând că măsura trebuie implementată cât mai curând
  • 33% dintre cei chestionați nu consideră acest lucru ca o prioritate imediată
  • 11% au preferat să nu răspundă

Sondajul CURS a fost realizat în perioada 13-27 august 2024 și a avut un eșantion de 1067 de respondenți, reprezentând populația adultă din România. Datele au fost colectate prin metoda față-în-față, la domiciliul participanților, și au o marjă de eroare de +/-3%, la un nivel de încredere de 95%.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Zodiile care dau lovitura până pe 21 iunie. Patru nativi au noroc în viață și în plan financiar
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
Playtech.ro
Județul din România cu fenomene geologice unice în lume. Cei care ajung aici spun că peisajul nu pare de pe Pământ
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Marele adevăr despre Elon Musk. Se droghează sau nu?
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Vârsta de pensionare în România trebuie schimbată pentru anumite categorii, consideră...
Capital.ro
Doliu în lumea muzicală. A murit un celebru artist. A lăsat în urmă o moștenire artistică de neînlocuit
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Putin e scos din minți! Lovitura decisivă dată de UE
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei