Sondaj IRSOP, alegeri parlamentare 2020: PNL conduce în preferinţele electoratului, PSD vine tare din urmă

PNL este la 33% în intenţia de vot pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie, dar PSD vine tare din urmă cu 30% intenţie de vot, potrivit ultimului sondaj IRSOP. 
Alina Andrei
02 dec. 2020, 16:21
Sondaj IRSOP, alegeri parlamentare 2020: PNL conduce în preferinţele electoratului, PSD vine tare din urmă

Sondaj IRSOP. PNL se situează în continuare pe primul loc în preferințele românilor. Pe locul al doilea se află PSD, relevă un sondaj realizat de IRSOP în perioada 22-28 noiembrie şi dat publicităţii cu patru zile înainte de alegerile parlamentare 2020.

Sociologii IRSOP precizează că deşi conduce, PNL nu a mai crescut în ultimile săptămâni în preferinţele votanţilor, în schimb mare parte din votanţii PSD fac parte din categoria de risc COVID-19 şi ar putea rămâne acasă de teamă să nu se infecteze.

De altfel, sociologii IRSOP se aşteaptă la o prezenţa la vot de circa 40%. La alegerile parlamentare din 2016, prezența la vot a fost de doar 39,49%.

Alianţa USR- PLUS ar obţine 17% din voturi ar lua 17% din voturi, PRO România – 7%, iar UDRM – 5%.
PMP ar rămâne sub pragul de trecere în parlament cu 3% din intenţia de vot a respondenţilor.

Sondaj IRSOP. „Dacă se păstrează configuraţia de mai sus, viitoarea formulă guvernamentală se anunţă dificilă. O alianţă PNL cu USR PLUS are nevoie de parteneri suplimentari şi, oricum, deschide un teritoriu de colaborare complet necunoscut şi imprevizibil”, precizează sociologii IRSOP.

Sondajul a fost realizat şi finanţat de IRSOP pe un eşantion de 1.004 persoane în perioada 22-28 noiembrie. Metoda folosită este interviul telefonic, iar marja de eroare este de +/-3%.

Citeşte şi: Sondaj IMAS: PNL pierde procente importante in ultimele 2 luni, PSD a crescut! Cine are cele mai mari șanse să câștige alegerile parlamentare

 

Nicuşor Dan votează PNL la parlamentare

Nicuşor Dan a anunţat, miercuri, care este opţiunea sa la alegerile parlamentare de duminică, 6 decembrie. Primarul general a declarat că va vota cu PNL, în detrimentul USR, partidul pe care l-a fondat.

„Alegerile sunt importante pentru că alegem pentru patru ani. O să urmeze patru ani fără alegeri şi campanii electorale. Alegem pentru patru ani un Guvern care va fi şi în legătură cu autorităţile locale şi cu preşedintele României.

Alegerile sunt importante pentru România are o uriaşă oportunitate de dezvoltare, 80 de miliarde de euro, bani europeni, oportunitate pe care nu avem voie să o ratăm”, a precizat edilul Capitalei.

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Filmul lunii aprilie propus de MM Stoica: “Are o super distribuție”
Capital.ro
Dispariția numerarului. Planul Băncii Centrale Europene de trecere la banii digitali. Ce „dezavantaje” au banii cash
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
„Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre în comă
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
800.000 de pensionari primesc bani în plus. Anunțul Casei de Pensii
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj