Sondaj: Românii l-au votat pe Klaus Iohannis, nu ACL

Un ultim sondaj, realizat de CIADO Romania, arată că românii au ţinut cont mai mult de candidaţi, la alegerile prezidenţiale, şi mai puţin de alianţele care i-au promovat.
Romania TV
24 dec. 2014, 15:51
Sondaj: Românii l-au votat pe Klaus Iohannis, nu ACL

Astfel, 69% dintre persoanele intervievate au declarat ca l-au votat pe Klaus Iohannis, în timp ce doar 20% au ales ACL.

În plus, românii consideră că alianţa dintre PSD, PC şi UNPR nu ar trebui să renunţe la guvernare, în proporţie de 62%, în timp ce doar 21% dintre persoanele chestionate doresc un nou guvern.

Citeşte şi TRAIAN BĂSESCU, 10 ani la Cotroceni. Cum a fost trimis la GARAJ preşedintele României mai bine de 2 luni

De asemenea, întrebaţi dacă ar trebui ca Victor Ponta să demisioneze din funcţia de prim-ministru, 57% dintre cei intervievaţi consideră că nu ar fi necesară o astfel de măsură, în timp ce doar 38% dintre români sunt de părere că liderul PSD ar trebui să renunţe la guvernare.

Citeşte şi Klaus Iohannis: Vreau să fiu PREŞEDINTE timp de DOUĂ mandate. Voi face tot ce pot

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Un bărbat arestat în dosarul lui Horațiu Potra și Călin Georgescu a amenințat o femeie cu moartea. Aceasta a solicitat ordin de protecție
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartament. Confuzia legată de asociațiile de proprietari de la bloc: Mulți s-au trezit speriați
Playtech.ro
Cum şi când se resetează termostatul de la centrala termică: sfaturi pentru a funcţiona în parametri
Adevarul
Scandal sentimental: un bărbat şi-a găsit maşina „ornată” cu făină, lapte şi ouă de Ziua Națională. Ce scria în bileţelul lăsat pe parbriz
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Sofia și-a prevestit sfârșitul cu câteva ore înainte de a fi spulberată de un camion: „Sper să nu fac...”
iamsport.ro
Anca Alexandrescu, pe cale să-i strice pronosticul lui Radu Banciu
MediaFlux
Ce se întâmplă cu creșterea pensiilor de la 1 ianuarie 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru toți pensionarii
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri