Sondaj RTV: USL conduce în intenţiile de vot cu 56%

Un sondaj realizat de Centrul de Studii şi Cercetări Infopolitic la comanda RTV arată repartizarea intenţiei de vot şi cotele de încredere ale personalităţilor politice la începutul lunii noiembrie.
Romania TV
05 nov. 2011, 14:29
Sondaj RTV: USL conduce în intenţiile de vot cu 56%

Dacă dumincă ar avea loc alegeri parlamentare, voturile ar fi repartizate în felul următor: USL 56%, PDL 19%, Partidul Poporului Dan Diaconescu 7%, UDMR 5%, PRM 5%, PNGCD (Gigi Becali) 2%, PNŢCD 1%,UNPR 1%.

Sondajul estimează o participare la vot de 47%.

În ceea ce priveşte încrederea în personalităţi, situaţia se prezintă în felul următor: 47% din repondenţi au încredere în Mugur Isărescu, care ocupă primul loc la acest capitol, urmat de Sorin Oprescu cu 42%, Crin Antonescu cu 37%, Victor Ponta cu 36%,Traian Băsescu 13% şi Emil Boc cu 9%.

Sondajul a fost realizat în perioada 30 octombrie-2 noiembrie pe un eşantion de 903 persoane şi are o marjă de eroare de 3,3%.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Sfârșit tragic! Puștiul care l-a jefuit pe Donnarumma și-a pus capăt zilelor în închisoare la doar 21 de ani
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
La ce ajută Certificatul de urbanism: tot ce trebuie să ştii despre act
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Când și unde va avea loc înmormântarea lui Marco, tânărul de 18 ani care s-a stins subit după un majorat. Familia se pregătește să-l conducă pe ultimul drum: „Zbor lin spre îngeri!”
iamsport.ro
Și-a ieșit din minți după Slobozia - FCSB: ”Blatul arbitrilor, ca pe vremea lui Jean Pădureanu! O rușine fantastică, a fost eliminat ca cealaltă echipă să câștige”
MediaFlux
Fierbere în Coaliție după moțiunea împotriva ministrului Mediului. Kelemen Hunor: ”Coaliția pare nefuncțională”
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde