Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund la Doha. A învins-o categoric pe Maria Sakkari

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile turneului de la Doha după ce a învins-o marţi pe jucătoarea elenă Maria Sakkari.

13 feb. 2018, 15:12

Sorana Cîrstea a câştigat cu 6-2, 6-3, în 71 de minute. Meciul a fost la discreţia jucătoarei sale, numărul 38 mondial, care a avut un procentaj incredibil al puntelor realizate pe primul serviciu, 84%. Următoarea adversară a Soranei se va alege în urma meciului dintre belgianca Elise Mertens şi unguroaica Timea Babos.

Sunt calificate deja în turul secund al acestui turneu Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu, în urma victoriilor de luni, cu Maria Şarapova şi, respectiv, Lesia Ţurenko, în timp ce Simona Halep a fost admisă în concurs direct în turul secund, ea urmând să joace miercuri împotriva rusoiacei Ekaterina Makarova.

Tot marţi, Irina Begu a fost învinsă cu 4-6, 2-6 de australianca Samantha Stosur.