Sorana Cîrstea şi Andreea Mitu au câştigat turneul de la Lugano. Victorie mare a româncelor

Sorana Cîrstea şi Andreea Mitu au câştigat duminică finala de dublu a turneului de la Lugano (Elveţia), scor 1-6, 6-2, 10-8 contra perechii ruso-kazahe Veronica Kudermetova/Galina Voskoboeva, favorite numărul 1.

14 apr. 2019, 14:49

Partida a durat 68 de minute, iar Sorana Cîrstea şi Andreea Mitu, favorite numărul 3 la Lugano, au revenit senzaţional după ce au pierdut primul set la 1. A fost primul turneu în care Sorana şi Andreea au făcut pereche.

Titlul de la Lugano este al patrulea la dublu din cariera Andreei Mitu, după cele de la Istanbul (2016, alături de Ipek Soylu), Bastad (2016, alături de Alicja Rosolska) şi Bucureşti (2018, alături de Irina Begu). Pentru Sorana este al cincilea turneu câştigat la dublu, după cele de la Fez (2008, alături de Anastasia Pavliucenkova), Luxemburg (2008, alături de Marina Erakovic), Estoril (2010, alături de Anabel Medina Garrigues) şi Dallas (2011, alături de Alberta Brianti).