Sorana Cîrstea, victorie uriaşă la Madrid. Face un salt de 16 locuri în clasamentul WTA

Sorana Cîrstea s-a alăturat Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, miercuri, grație victoriei reușite în fața japonezei Misaki Doi, cu 7-5, 3-6, 6-1.

10 mai 2017, 17:52

Sorana Cîrstea (27 ani, 83 WTA), beneficiara unui wild card, s-a impus într-o oră și 56 de minute în fața niponei (26 ani, 53 WTA), reușind 11 ași. Sorana a început rău meciul, ratând două mingi de break în ghemul inaugural după care a făcut două duble greșeli, iar scorul a devenit în scurt timp 0-3. A urmat o revenire pe măsură și s-a restabilit egalitatea, 3-3. Fiecare și-a făcut serviciul în următoarele patru ghemuri, iar apoi Cîrstea a reușit un break (6-5), încheind primul set (7-5) cu un as.

Citeşte şi Simona Halep s-a calificat în sferturi la Madrid. A învins-o în trei seturi pe Samantha Stosur

În setul al doilea, Doi a avut inițiativa și a condus ostilitățile, reușind un break la 4-3, care a dus-o în poziția de a lua setul cu 6-3. În decisiv, Cîrstea nu i-a lăsat nicio șansă adversarei, desprinzându-se la 5-0, pentru a încheia setul cu 6-1. Sorana a câștigat toate cele trei confruntări cu Misaki Doi, primele două având loc în 2012, în optimi, la Pattaya City (Thailanda), cu 6-2, 6-2, și în 2013, la Tokyo, în turul doi, cu 6-1, 6-2.

Cîrstea și-a asigurat un cec de 130.965 euro și 215 puncte WTA, iar în sferturi va înfrunta o reprezentantă a Franței, învingătoarea dintre Oceane Dodin (venită din calificări) și Kristina Mladenovic (cap de serie numărul 14). Ca urmare a rezultatelor de la Madrid, ea va urca 16 locuri în clasamentul WTA, de pe 83 urmând să ajungă pe 67.

Tot miercuri, Simona Halep, deținătoarea titlului, s-a calificat în sferturi după 6-4, 4-6, 6-4 cu australianca Samantha Stosur, în timp ce Irina Begu a fost învinsă în optimi de olandeza Kiki Bertens, cu 6-1, 7-5.