Sorin Cîmpeanu: „Multe universităţi se pregătesc deja să ia decizia de prezenţă fizică alternativă a studenţilor. Problema este în cămine”

Ministrul Educaţiei a explicat că sunt multe universităţi care doresc să introducă prezenţa fizică a studenţilor, în mod alternativ.
George Russo
14 feb. 2021, 22:15
Sorin Cîmpeanu:

Sorin Cîmpeanu, a declarat că sunt universităţi care vor să înceapă semestrul al doilea cu prezenţă fizică alternativă a studenţilor, însă problema cea mare este în căminele studenţeşti, unde tinerii sunt mai greu de supravegheat dacă respectă regulile de protecţie sanitară.

„Studenţii au voie să meargă la universităţi, dar decizia aparţine fiecărei universităţi. Să îşi întrebe conducerile universităţilor lor. Dacă mă întrebaţi pe mine, pentru că am o oarecare experienţă de rector, pot să vă spun că problema nu este prezenţa studenţilor în amfiteatre, săli de curs, laboratoare, problema este prezenţa studenţilor în căminele studenţeşti, acolo unde, cu toţii ştim, este mult mai greu de păstrat…”, a declarat ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, duminică seara, la Antena 3.

Sorin Cîmpeanu: „Cele mai multe universităţi încep în 1-2 săptămâni”

Ministrul a explicat că sunt multe universităţi care doresc să introducă prezenţa fizică a studenţilor, în mod alternativ.

„Sunt multe universităţi care se pregătesc deja să ia decizia de prezenţă fizică alternativă a studenţilor. Asta înseamnă că sunt universităţi care  organizează partea de curs online, iar partea de laboratoare, lucrări practice, proiecte, cu prezenţă fizică. E importantă această alternanţă pentru a reduce la jumătate numărul de studenţi din fiecare cămin.

Semestrul are 14 săptămâni şi pot veni 7 săptămâni prezenţă online, alte 7 săptămâni prezenţă fizică, după care cealaltă jumătate revine cu prezenţă fizică. Cei care au fost cu prezenţă fizică, trec în online. Acesta este sistemul pe care multe universităţi îl vor propune. Rugămintea mea a fost, către colegii rectori, de a anunţa cu cel puţin o săptămână înainte modul în care va începe semestrul doi pentru ca studenţii să aibă timp, mulţi vin din ţară”, a afirmat Sorin Cîmpeanu.

Cîmpeanu a precizat că semestrul al doilea începe în una-două săptămâni, în cele mai multe universităţi.

„Data de începere în semestrul al doilea diferă de la o universitate la alta, până acum a început la o singură universitate, UMF din Târgu Mureş. Cele mai multe încep în 1-2 săptămâni semestrul al doilea”, a mai declarat Sorin Cîmpeanu.

Citeşte şi: Ministerul Sănătăţii cere colaborarea părinţilor, pentru a putea păstra şcolile deschise: „Înainte să duci copilul la şcoală, fii atent la cum se simte”

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Cutremur la Rayo Vallecano! Andrei Rațiu, prins în mijlocul unui scandal de proporții
Capital.ro
Vecinii de curte te pot reclama. Construcțiile pentru care trebuie să obții autorizație. Proprietarii pot fi obligați să demoleze
Playtech.ro
Tichete sociale 2025: Pensionarii cu venituri mici pot cere a 13-a pensie. Suma e fixă și se acordă doar la cerere
Adevarul
Momentul în care două ambarcaţiuni se ciocnesc în Deltă, iar un bărbat e aruncat în aer: „Băi, nebunilor! / Nu v-am văzut, pe cuvânt”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Candidat surpriză pentru Primăria Capitalei. Fostul finanțator din fotbal și-a anunțat înscrierea în cursa electorală
MediaFlux
Schimbare radicală de vreme în România! Anunțul ANM
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume