Întrebat dacă crede că românii au încredere în el, Sorin Grindeanu a declarat că, cel mai probabil, încrederea românilor în el este aceeași pe care o au și în alți politicieni: „La fel de puțină sau multă cum au și în alții„.
Grindeanu a adăugat că este pregătit să câștige prin fapte încrederea românilor.
„Rămâne să dovedești prin acțiunile pe care le faci, în funcțiile pe care le ocupi, câtă încredere meriți. Am mai trecut prin situații, chiar vorbeam cu colegii, analizam împreună, dacă e bine să intrăm acum și să preluăm de unii singuri această guvernare fiindcă sunt foarte multe lucruri de făcut, sunt de făcut reforme pe care unii le-au făcut doar cu numele, pe mine nu mă sperie aceste lucruri.
Când am mers la Transporturi, românii nu aveau niciun fel de perspectivă legată de autostrăzile din România, să vă gândiți unde eram acum 4-5 ani. A însemnat foarte multă muncă, a mea și a echipei, iar acum nu am ajuns unde am dori, dar totuși, din punct de vedere al infrastructurii rutiere, se vede luminița de la capătul tunelului. Cam în acea situație ne aflăm, dar încrederea sau neîncrederea o dovedești prin ceea ce faci acolo unde te duci„, a declarat liderul PSD după ședința BPN.