Sorin Grindeanu, despre proiectul de buget pe 2021: „Dincolo de măriri de taxe şi impozite ascunde un posibil acord cu FMI”

Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că Guvernul Orban "se fereşte" să prezinte proiectul de buget pe anul 2021 pentru că acesta "ascunde măriri de taxe şi impozite", dar şi un posibil acord cu FMI.
Filip Stan
25 oct. 2020, 13:06
Sorin Grindeanu, despre proiectul de buget pe 2021:

„Vreau să fac o comparaţie pentru că ceea ce a fost bine în anumite acţiuni, chiar dacă nu a fost promovat de PSD, trebuie subliniat. În anul electoral 2016, Guvernul din acea perioadă a venit şi a prezentat proiectul de buget exact în această perioadă. Ceea ce cerem noi Ministerului de Finanţe şi Guvernului e următorul lucru: să prezinte acest proiect de buget, pentru că noi ştim că în proiectul de buget vor fi măriri de taxe şi de impozite”, a afirmat Sorin Grindeanu, duminică, într-o conferinţă de presă la sediul central al PSD.

Citeşte şi Florin Cîţu în dispută cu PSD pe tema Legii Bugetului de Stat: „ESTE ILEGAL!”

El a fost întrebat dacă este de acord cu declaraţia ministrului de Finanţe potrivit căreia proiectul de buget pe 2021 trebuie să fie prezentat de Guvernul care va fi alcătuit după alegerile parlamentare.

Sorin Grindeanu a susţinut că PSD cere Guvernului transparenţă pentru ca românii să ştie ce se va întâmpla dacă PNL va guverna în continuare.

Din informaţiile pe care le avem, proiectul de buget pe anul viitor nu va presupune doar măriri de taxe şi de impozite, de aceea se feresc domnii de la guvernare să fie transparenţi. De fapt, solicităm transparenţă. Lucrul ăsta pare să îl irite pe domnul ministru Cîţu. Vom continua să cerem transparenţă pe proiectul de buget pe 2021. Eu şi alţii credem că lipsa de transparenţă mai ascunde ceva, dincolo de mărirea de taxe şi impozite, un posibil acord cu FMI. Nu spun că e un lucru rău, dar românii trebuie să îl afle. Asta spunem noi„, a explicat liderul PSD.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Fotbalistul celebru care s-ar fi îndrăgostit de o dansatoare! Tânăra a renunțat la facultate pentru a-și urma visul
Capital.ro
Regulă privind întreținerea la bloc. Asociația de proprietari are obligația de a respecta prevederile legale! Toți proprietarii trebuie să achite
Playtech.ro
Calculul stagiului de cotizare la pensie: cum sunt transformate zilele lucrătoare în zile calendaristice
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Cum să îți folosești energia Venus–Pluto pentru conexiuni mai profunde în 2026
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend