Sorin Grindeanu: În sfârşit avem buget promulgat. E un lucru bun, deşi târziu

Premierul Sorin Grindeanu a declarat, vineri, la Bruxelles, referitor la promulgarea bugetului pentru 2017, că în acest fel ”intrăm în normalitate”, deşi promulgarea a venit târziu, afirmând că ”e ambiţios să atragi fonduri europene mai mult decât zero, cât s-a atras anul trecut”. Premierul şi-a propus ca în acest an să atragă peste 5 miliarde de euro din banii de la Uniunea Europenă.
Iulian Tudor
17 feb. 2017, 16:12
Sorin Grindeanu: În sfârşit avem buget promulgat. E un lucru bun, deşi târziu

”În sfârşit avem buget promulgat, care înseamnă, prin ceea ce ne-am propus, o creştere economică de 5,2%. E un lucru bun, deşi târziu – aproape de finalul lunii februarie. Este un lucru bun că intrăm în normalitate”, a declarat premierul Sorin Grindeanu, potrivit news.ro.

Şeful Executivului şi-a propus ca, în acest an, România să atragă peste 5 miliarde de euro din fonduri europene, arătând că ”e ambiţios să atragi mai mult decât zero cât s-a atras anul trecut”.

”Noi, prin bugetul deja promulgat de către domnul preşedinte, ne-am propus un deficit de sub 3%. E un buget ambiţios. Poate dacă privim dintr-un anumit aspect, ambiţia, dacă ne uităm anul trecut, e dată şi de fonduri europene. E ambiţios să atragi mai mult decât zero cât s-a atras anul trecut. E un lucru pe care ni-l dorim să-l facem în perioada următoare. Pe fonduri europene vrem să atragem anul acesta 5,2 miliarde”, a afirmat Grindeanu la finalul vizitei de la Bruxelles unde s-a întâlnit cu oficiali europeni.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, joi, că a promulgat legea bugetului de stat şi bugetul asigurărilor sociale, el menţinându-şi însă obiecţiile cu privire la cifrele pe care este construit bugetul pe 2017, motiv pentru care a cerut Guvernului responsabilitate.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Aproape de un record la FCSB – Csikszereda! E de necrezut câte bilete s-au vândut până în dimineața meciului. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
Anunţ de ultimă oră despre pensiile militarilor şi poliţiştilor! Vor fi afectaţi de noile reguli de calcul
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Cunoscutul milionar a dezvăluit ce bacșiș l-a învățat Giovanni Becali să lase la restaurant: ”Nu te sfătuiesc să faci așa!”
MediaFlux
Decizie privind alocațiile! Se întâmplă chiar în februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil