Sorin Ilieşiu cere demisia conducerii ANI din cauza „lipsei de bună credinţă” în cazul Mircea Diaconu

Senatorul Sorin Ilieşiu solicită demisia "de onoare" a conducerii Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI) ca urmare a "incompetenţei şi lipsei de bună credinţă" manifestată faţă de Mircea Diaconu şi demersurile acestuia de a candida la alegerile europarlamentare din 25 mai, informează Agerpres.
Romania TV
10 apr. 2014, 07:17
Sorin Ilieşiu cere demisia conducerii ANI din cauza

„Vă solicit demisia de onoare, având în vedere decizia Tribunalului Bucureşti din 5 aprilie şi decizia definitivă de azi a Curţii de Apel Bucureşti în urma cărora se confirmă incompetenţa şi lipsa de bună credinţă ale ANI în demersurile pe care aceasta le-a făcut împotriva dreptului domnului Mircea Diaconu de a fi ales în Parlamentul European”, le-a transmis senatorul preşedintelui Agenţiei, Horia Georgescu, şi vicepreşedintelui acesteia, Bogdan Stan.

Sorin Ilieşiu susţine că a constatat „cu regret că Agenţia Naţională de Integritate reprezintă un eşec naţional”.

„Cu aproape zece ani în urmă, am fost unul dintre reprezentanţii societăţii civile care au militat public pentru înfiinţarea ANI şi pentru evaluarea corectă a integrităţii tuturor demnitarilor, inclusiv a preşedintelui României – simbolul de azi al lipsei de integritate. (…) Poate că cea mai bună soluţie ar fi desfiinţarea şi reînfiinţarea ei a doua zi, cu oameni competenţi şi de bună credinţă, având ca fundament legi şi regulamente care să evite înlocuirea integrităţii cu contrariul ei”, consideră Sorin Ilieşiu.

Totodată, el reaminteşte de faptul că, până în prezent, a transmis două scrisori deschise conducerii ANI cu privire la situaţia sa, însă, nu a primit niciun răspuns.

„Domnule preşedinte Georgescu, vă întreb de ce nu aţi binevoit să răspundeţi celor două scrisori deschise pe care vi le-am adresat în 13 martie şi în 17 martie, în care v-am solicitat să dispuneţi reevaluarea integrităţii mele, întrucât am respectat întru totul Legea nr. 96/ 2006 privind Statutul deputaţilor şi al senatorilor, precum şi termenele prevăzute de această lege. Nu am primit din partea domniei voastre răspunsul solicitat având în vedere prejudiciul de imagine pe care mi l-a adus instituţia pe care o prezidaţi”, arată senatorul.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Daniel Pancu a dat detalii de la negocierile cu Dan Şucu: „Trebuie să transmiteţi forţă!”. De câte transferuri are nevoie şi ce se întâmplă cu Aioani şi Dobre
Capital.ro
Ministerul Muncii schimbă regulile pentru orele suplimentare. Bugetarii care vor primi spor de până la 100%
Playtech.ro
Ce salarii sunt la McDonald’s în 2026. Calcule cu tot cu sporuri, compania face angajări
Adevarul
Orașul în care stațiile de metrou arată ca niște palate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
Gigi Becali a refuzat blatul care o făcea pe FCSB campioană. Dezvăluire în direct: ”El făcea prețurile”
MediaFlux
Nicușor Dan, discuții cu Grindeanu și Bolojan, fără rezultat. Blocajul politic continuă (Surse Antena 3 CNN)
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi