Soţia lui Mircea Băsescu face primele declaraţii, după decizia judecătorilor: Nu vreau compasiune

Doina Băsescu, soţia lui Mircea Băsescu, a vorbit pentru prima dată, după decizia de vineri a judecătorilor.
Iulian Tudor
28 iun. 2014, 13:43
Soţia lui Mircea Băsescu face primele declaraţii, după decizia judecătorilor: Nu vreau compasiune

Soţia lui Mircea Băsescu a făcut primele declaraţii după decizia de vineri a instanţei. Într-o discuţie telefonică, Doina Băsescu a făcut mărturii cutremurătoare despre momentele de tensiune, boala soţului care se poate agrava în orice clipă şi mesajul pe care l-a transmis Mircea Băsescu de după gratii.

Potrivit România TV, Doina Băsescu a mărturist că soţul ei are probleme de sănătate. Din 2002 până în prezent, Mircea Băsescu a suferit patru bypassuri şi ar fi trebuit să se opereze. În plus, soţia lui Mircea Băsescu a declarat că îl consideră nevinovat şi nu crede că a luat bani de la Clanul Bercea.

Declaraţiile Doinei Băsescu vin după ce vineri, magistraţii Curţii Apel Bucureşti au respins contestaţia fratelui preşedintelui faţă de decizia instanţei de a-l aresta preventiv pentru 30 de zile.

Mircea Băsescu şi Marian Căpăţână rămân în arest, a decis definitiv, vineri, Curtea de Apel Bucureşti, care a respins contestaţiile celor doi faţă de măsura preventivă dispusă în dosarul traficului de influenţă ce ar fi fost făcut pentru ca interlopul Bercea Mondial să scape de închisoare.

Pavel Abraham, avocatul familiei lui Bercea Mondial, a declarat, la România TV, că, din acest moment, este o chestiune de timp până la răspunderea penală. 

„Pentru mine, din perspectivă profesională, este un lucru deosebit. S-a dovedit că am evaluat corect situaţia, că am intuit că este vorba de o infracţiune. Pentru Justiţie este un pas hotărâtor prin care se dovedeşte tuturor care se îndoiesc că aceasta funcţionează. (..) Vă asigur că există probe certe şi concludente că situaţia de fapt aceasta este. Din acest moment, este doar o chestiune de timp până cînd se apropie momentul de tragere la răspundere penală”, a spus avocatul.

Întrebat dacă Mircea Băsescu rămâne după gratii pentru că este un pericol public, Pavel Abraham a răspuns: „În mod cert, instanţa şi-a însuşit şi punctul de vedere al propunerii Parchetului că este un pericol pentru ordinea publică”.

Mircea Băsescu şi Marian Căpăţână, cel care ar fi fost intermediarul banilor daţi pentru intervenţii cu scopul ca Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, să scape de închisoare, au fost aduşi la instanţă, pentru judecarea contestaţiei, din arestul Poliţiei Capitalei.

MIRCEA BĂSESCU, adus cu cătuşe la Curtea de Apel. Judecătorii decid dacă va fi ELIBERAT din arest

Mircea Basescu a fost adus la Curtea de Apel Bucureşti cu o dubă din care a coborât încătuşat.

Mircea Băsescu se află în arest preventiv din data de 20 iunie, când Tribunalul Bucureşti a aprobat cererea procurorilor DNA, însă hotărârea instanţei nu este definitivă.

De asemenea, instanţa a emis un mandat de arestare şi pe numele lui Marian Căpăţînă, cel care a intermediat banii luaţi de Mircea Băsescu de la familia lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial.

Noi ÎNREGISTRĂRI în cazul Mircea Băsescu. Cum voia fratele preşedintelui să-l MUTE pe Bercea din penitenciar

În prezent, Mircea Băsescu şi Marian Căpăţînă se află în arestul Poliţiei Capitalei.

Potrivit DNA, în perioada 20 februarie 2011 – 22 februarie 2012, Mircea Băsescu a primit suma de 250.000 de euro de la un denunţător (Florin Anghel), prin intermediul inculpatului Marian Căpăţînă, în schimbul promisiunii că va interveni pe lângă magistraţii învestiţi cu soluţionarea cauzei referitoare la infracţiunea săvârşită de tatăl său (Sandu Anghel), precum şi a altor cereri incidente în respectiva cauză, în scopul de a obţine o hotărâre favorabilă, fie condamnarea la o pedeapsă mai mică, fie punerea în libertate.

Citeşte şi: Fata lui Mircea Băsescu a rămas fără permis. Raluca a pierdut procesul cu Poliţia

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Big Brother marca Ciprian Ciucu. Noul primar vrea să împânzească Bucureștiul de camere de supraveghere
Capital.ro
Gheorghe Dincă nu mai are scăpare. Ce s-a întâmplat cu monstrul din Caracal: Deținutul era umflat tot
Playtech.ro
Vine iarna adevărată în România. Data de la care se răceşte brusc, anunţată de ANM
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este Adi, șoferul de TIR care a avut parte de un sfârșit crunt în Elveția. Camionul pe care-l conducea s-a prăbușit de pe un pod direct în apele râului
iamsport.ro
FCSB a câștigat lupta cu Rapid: internaționalul român, la un pas de a semna cu campioana! Finanțatorul a anunțat: ”Aproape am bătut palma”
MediaFlux
Trump nu mai are răbdare. Cererea clară pe care i-a transmis-o lui Zelenski
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice