Soţia preşedintelui ucrainean, internată în spital după ce a fost infectată cu coronavirus. Care este starea acesteia

Soţia preşedintelui ucrainean, Olena Zelenska, a fost internată în spital după ce a fost infectată cu coroanvirus. Cu toate acestea, starea de sănătate a acesteia este stabilă, a comunicat marţi preşidenţia de la Kiev. De asemenea, conform sursei citate, rezultatele celor mai recente teste ale preşedintelui Volodimir Zelenski şi a copiilor cuplului sunt negative, transmite Reuters.
Romania TV
16 iun. 2020, 10:49
Soţia preşedintelui ucrainean, internată în spital după ce a fost infectată cu coronavirus. Care este starea acesteia

Olena Zelenska, în vârstă de 42 de ani, a anunţat vineri pe Facebook că a fost testată pozitiv la noul coronavirus, precizând că testele restului familiei au ieşit negative. Ulterior, preşedintele şi-a anulat toate întâlnirile şi vizitele.

„Diagnosticul actual al Olenei Zelenska este COVID-19 – pneumonie polisegmentară bilaterală de severitate moderată. Ea nu necesită aport de oxigen. Starea sa este stabilă’, se precizează în comunicatul preşedinţiei.

Citeşte şi: Soţia preşedintelui ucrainean, depistată cu coronavirus

Olena Zelenska se află în izolare şi sub supraveghere medicală, adaugă sursa citată.

Ucraina a înregistrat în ultimele zile o creştere semnificativă a numărului de cazuri de COVID-19 pe fondul relaxării măsurilor antiepidemice. Guvernul dă vina pe neglijarea regulilor de prevenţie de către populaţie. În total, Ucraina a raportat până acum 32.476 de cazuri de COVID-19, dintre care 912 decese

„Noi toţi am confundat măsurile de relaxare a carantinei cu eliminarea completă a tuturor restricţiilor’, a afirmat marţi ministrul sănătăţii, Maksim Stepanov, într-un briefing de presă televizat.

Preşedintele Zelenski a fost criticat pentru faptul că, de multe ori, nu a purtat mască în apariţiile publice. La începutul lunii, Zelenski şi mai mulţi membri ai echipei sale au fost surprinşi şi fotografiaţi la o cafea în interiorul unui restaurant din vestul ţării, deşi guvernul nu autorizase decât deschiderea teraselor.

În urma scandalului declanşat pe reţelele sociale, poliţia a declarat că i-a amendat pe preşedinte şi pe însoţitorii săi.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
În plin război, Dan Șucu și-a deschis academie de fotbal la doar 300 de kilometri de Iran: „Un parteneriat ce sprijină căutarea de talente”
Capital.ro
Schimbare majoră pentru utilizatorii de carduri. Plata minimă obligatorie va crește treptat. Unde se aplică modificările
Playtech.ro
Ce monedă trebuie să alegi la POS în străinătate pentru a evita costurile suplimentare. Cum poți evita cursurile dezavantajoase
Adevarul
Scandalul ROBOR. Pot românii să își recupereze banii din rate? Ce spun experții
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Banciu a numit naționalele uriașe care ”vor dezamăgi total” la Mondial: ”Zero barat!”
MediaFlux
Hidroelectrica anunță schimbare la facturi. Vizează doar anumiți clienți, în funcție de data din contract
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți