Coincidenţe bizare între declaraţia de avere a Elenei Udrea şi dosarul Microsoft

Dorin Cocoş îi spunea lui Dinu Pescariu, într-o discuţie din septembrie, când vorbeau despre semnarea unor chitanţe antedatate pentru o parte a banilor primiţi în schimbul traficului de influenţă pentru contractul privind licenţele Microsoft, că a vorbit şi cu "Elena". Coincidenţă  sau nu, în declaraţia de avere a Elenei Udrea din perioada când era căsătorită cu Dorin Cocoş, apare un împrumut bizar de 500.000 de euro între fostul soţ al candidatei PMP la alegerile prezidenţiale şi Dinu Pescariu. 
Filip Stan
29 oct. 2014, 15:51
Coincidenţe bizare între declaraţia de avere a Elenei Udrea şi dosarul Microsoft

Omul de afaceri Dorin Cocoş a fost arestat preventiv, fiind acuzat de trafic de influenţă şi spălare de bani, în dosarul licenţelor Microsoft. Conform referatelor DNA, Dorin Cocoş a cerut 17,5 milioane de euro pentru el, Gheorghe Ştefan şi Gabriel Sandu, pentru a interveni în achiziţionarea dreptului de utilizare a licenţelor Microsoft, din care 15,7 milioane de euro au ajuns în contul unor firme controlate de cei trei, direct sau prin intermediari, unul dintre aceştia fiind Dinu Pescariu.

Coicidenţă sau nu, cam în aceeaşi perioadă la care face referire DNA despre şpaga primită în tranşe, în declaraţia de avere a Elenei Udrea apare un împrumut suspect între Dorin Cocoş şi Dinu Pescariu, persoană vizată de asemenea de DNA. 

Mai precis, este vorba despre una din tranşele de bani care au circulat ca şpagă între Dorin Cocoş şi Dinu Pescariu în Dosarul Microsoft, în valoare de 500.000 de euro.

STENOGRAME. DORIN COCOŞ se aştepta să ajungă după gratii: „Mă duc până la prezidenţiale, în p… mea”

Astfel, în referatul procurorilor se arată că în decembrie 2011, Dorin Cocoş, soţul Elenei Udrea, a primit de la Dinu Pescariu suma de 500.000 de euro. Ulterior, în luna septembrie 2014, când dosarul Microsoft ajunsese deja în atenţia publicului, Cocoş a încercat să acopere legal aceşti bani, întocmind o serie de chitanţe antedatate, conform cărora i-ar fi returnat lui Dinu Pescariu o parte din bani (21 de chitanţe pentru 210.000 de euro).

Dorin Cocoş îi spunea lui Dinu Pescariu, într-o discuţie din septembrie, când vorbeau despre semnarea unor chitanţe antedatate pentru o parte a banilor primiţi în schimbul traficului de influenţă pentru contractul privind licenţele Microsoft, că a vorbit şi cu „Elena”.

Anchetatorii descriu, în referat, modul în care Dorin Cocoş a încercat să ascundă provenienţa unor bani din cei primiţi în schimbul traficului de influenţă privind licenţele Microsoft. La dosar există şi interceptarea unei discuţii din 18 septembrie 2014, din care ar rezulta că Dorin Cocoş i-ar fi cerut lui Dinu Pescariu să semneze chitanţe antedatate:

„DORIN COCOŞ: Pot să fac asta. Da, măi, cap sec! Eu n-am nicio problemă. Eu am vorbit şi cu Marian Nazat. Am vorbit şi cu mai mulţi avocaţi. Dar ăla nu recunoştea.

DINU PESCARIU: Ţi-am zis că am vorbit cu el. Dar Rareş …?

DORIN COCOŞ: Are şi el (…?). Nu poate să spună chiar tot.

DINU PESCARIU: Ce să zică?

DORIN COCOŞ: Păi cum ce să zică? Ăsta mi-a zis cu teamă, Marian. Şi zic: Măi, dacă ţi-a dat din conturile unui om care (..,?)

DINU PESCARIU: Nu contează. Dar de ce? Să zică el (…?)

DORIN COCOŞ: Mă duc până la prezidenţiale, în p… mea.

DINU PESCARIU: Zice… Asta e chiar pe faţă.

DORIN COCOŞ: Şi zic: Stai, domnule, aşa, că ţi le dau ţie. Şi el mi-a zis: Nu. Dacă mi le dau alţii? …

DINU PESCARIU: (…?)

DORIN COCOŞ: Nu, te cred, dar din contul tău. Tu mi-i dai mie din cont şi-i spun care e problema. Păi hai să ne vedem într-o zi. Ia-ţi un avocat care ai încredere în el. Zi, când să vin?

DINU PESCARIU: Luni.

DORIN COCOŞ: Luni. La ce oră să mă prezint? Că eu mă prezint. Pe la 12:00? E bine? La 13:00? La cât?

DINU PESCARIU: Stai să vorbesc cu ăla. O să-ţi dau telefon.

DORIN COCOŞ: Dar nu trebuie să-mi dai telefon. Vin aici de la ora 13:00, să zicem. Vin la Club la 13:00. Eşti aici?

DINU PESCARIU: Da. Da. Da”.

 
 
DOSARUL MICROSOFT. Acuzaţii GRAVE făcute de un inculpat. Pe cine PROTEJEAZĂ PMP-ul Elenei Udrea
 
Revenind, în declaraţia de avere din 2012 a Elenei Udrea apare un împrumut de 500.000 de la Dinu Pescariu către Dorin Cocoş. Creditul de 500.000 euro ar fi fost contractat la finele anului 2011, pe un termen de 10 ani.

Din punct de vedere cronologic, datele se suprapun (şpaga primită de Dorin Cocoş în dosarul Microsoft şi suma trecută în declaraţia de avere a Elenei Udrea).

„ELENA” apare în stenogramele DNA din DOSARUL MICROSOFT. INTERCEPTĂRI INCENDIARE

Relaţiile cu Dinu Pescariu nu se opresc aici. În 2008, şi Elena Udrea a luat un împrumut de la Dinu Pescariu, în valoare de 200.000 lei şi pe o perioadă de doi ani.

 

 

DailyBusiness
Secretul longevității lui Ion Iliescu: „Respecta cu strictețe, era un model”
Spynews
Mara Bănică, vacanță fabuloasă în Maldive! Cazarea pe care a ales-o este un colț de rai și arată spectaculos | FOTO
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Înmormântarea lui Ion Iliescu. Când are loc, cine participă și unde va fi depus sicriul. Programul oficial al funeraliilor. Update
Capital.ro
Pensii majorate din luna noiembrie, plus noi vouchere de alimente. Decizia este oficială. Cât va primi suplimentar fiecare pensionar
Playtech.ro
Când te poate obliga primăria să dărâmi sau să muţi gardul? Situaţiile de care se lovesc mereu românii care stau la casă
Adevarul
Relația tensionată dintre Ion Iliescu și Regele Mihai. Momentul în care regele a refuzat să-l salute pe fostul președinte
wowbiz.ro
Avem ULTIMA fotografie cu Ion Iliescu înainte de a muri: Era slab și îmbătrânit Cum arăta fostul președinte
Evz.ro
Tăntălăul și Gogomanul în fotbal. Blatul nereușit a declanșat evenimente penale. Video
Prosport.ro
„Milionari și bogătași îi scriu și îi oferă excursii în Europa”. Femeia care a declanșat isteria între bărbații cu bani după ce s-a despărțit de logodnic
kanald.ro
Autorul dublei crime din Teleorman ar fi atacat o femeie în prima zi în care a ieșit din închisoare. Noi detalii au ieșit la iveală
Cancan.ro
Revolta unui medic după ce Ion Iliescu a stat 2 luni la ATI! În ce chinuri ar fi murit fostul președinte: 'Traheostomizat
Capital.ro
Boala a doborât o cunoscută actriță. S-a stins mult prea devreme. Românii au îndrăgit-o: O lumină atât de strălucitoare
StirileBZI
Impozite mai mari pentru români! Statul va taxa în funcție de cât de vechi, poluant și valoros este bunul tău
stirilekanald.ro
Ion Iliescu nu a avut copii, însă are un moștenitor. Cine este ”fiul secret” al fostului președinte și al soției sale, Nina
Cât costă o ciorbă în terasa din Mamaia a familiei Simonei Halep. Turiștii au crezut că este o eroare