Spania: Premierul desemnat, Pedro Sanchez, nu a primit votul de încredere

După mai multe ore de dezbateri tensionate, parlamentul spaniol a respins miercuri seară învestirea liderului socialist Pedro Sanchez în funcția de premier, acesta obținând numai 130 de voturi favorabile, în condițiile în care majoritatea absolută este de 176 de voturi.
Iulian Tudor
02 mart. 2016, 20:05
Spania: Premierul desemnat, Pedro Sanchez, nu a primit votul de încredere

Pedro Sanchez se poate prezenta din nou vineri în fața legislativului pentru a doua și ultima încercare de a primi votul de încredere, de data aceasta urmând să se ia în calcul nu majoritatea absolută, ci raportul dintre voturile favorabile și cele de respingere. Astfel, dacă va exista un număr suficient de deputați care se vor abține și în acest mod numărul voturilor pentru învestirea cabinetului vor fi mai multe decât cele contra, atunci Pedro Sanchez își va trece guvernul.

Însă această evoluție este puțin probabilă întrucât atât Partidul Popular (PP), condus de premierul în exercițiu, Mariano Rajoy, cât și stânga radicală Podemos, condusă de Pablo Iglesias, au anunțat că vor vota împotriva guvernului propus de Sanchez.

Iglesias a purtat negocieri cu Sanchez pentru formarea unei coaliții a stângii — care nici aceasta nu ar fi avut majoritatea—, dar le-a sistat după ce Partidul Socialist (PSOE) a ajuns la un acord cu Ciudadanos, partid pe care Podemos îl dorește exclus din orice combinație politică, potrivit Agerpres.

Deși au ieșit pe primele două locuri în alegerile din luna decembrie, cu 29% și respectiv 22% din voturi, PP și PSOE au obținut un rezultat mult inferior celui din legislativele precedente, aceste două formațiuni tradiționale pierzând voturi în favoarea Podemos și Ciudadanos, partide noi pe scena politică spaniolă. Prin urmare, fragmentarea noului legislativ de la Madrid nu a permis alcătuirea unei majorități.

Premierul Rajoy a insistat după alegeri să fie reînvestit. Totuși, atunci când regele Felipe i-a cerut să formeze noul executiv, el a declinat oferta, admițând că nu este sprijinit de o majoritate parlamentară. Prin urmare, pe 1 februarie regele l-a desemnat pe Sanchez să încerce alcătuirea unui guvern de coaliție.

Dacă liderul socialist nu obține nici vineri un vot favorabil, va fi inițiat procesul legislativ pentru organizarea alegerilor anticipate, ce ar urma să se desfășoare în cursul verii.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Încasări record! Câţi bani a făcut U Craiova după primul sold-out complet din istorie: 30.000 de bilete vândute cu Levski. Exclusiv
Capital.ro
Bonusuri de performanță pentru angajații ANAF și ai Vămii. Cum vor fi acordate recompensele
Playtech.ro
Experimentul care arată câți bani poate economisi o familie într-o lună dacă gătești acasă. Obiceiul simplu care poate salva sute de lei
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dezvăluit de ce nu va mai reveni Cristi Borcea vreodată la Dinamo: ”Are nevoie”
MediaFlux
Ce face Klaus Iohannis după ce a plecat de la Cotroceni. Un lider liberal dezvăluie adevărul
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România