Spania va extrăda un hacker rus

O instanță spaniolă a decis să-l extrădeze pe hackerul rus Stanislav Lisov în Statele Unite, unde acesta este acuzat de crearea și folosirea de software pentru a sustrage detalii ale conturilor bancare.
Iulian Tudor
01 aug. 2017, 17:16
Spania va extrăda un hacker rus

Lisov, care este cunoscut și drept ‘Black’ sau ‘Blackf’ conform unei declarații a instanței, a fost arestat la Barcelona în luna ianuarie, în timp ce aștepta să se îmbarce pentru un zbor către o altă țară europeană.

Autoritățile americane l-au acuzat pe Stanislav Lisov de fraudă, abuz informatic și fraudă electronică, el riscând pedepse însumând 35 de ani de închisoare.

Avocatul lui Lisov s-a opus extrădării, susținând că acuzațiile și probele contra clientului său sunt prea vagi, că Statele Unite nu au jurisdicție pentru niciuna dintre acuzațiile formulate și că există o discrepanță referitoare la mandatul de arestare, informează Agerpres.

Judecătorii spanioli au menționat că Lisov a fost acuzat de fraudarea mai multor bănci în perioada iunie 2012 — ianuarie 2015, valoarea pagubelor ridicându-se la 855.000 de dolari.

El face obiectul unei anchete în SUA în ultimii doi ani, sub bănuiala de dezvoltare și utilizare a programului ‘NeverQuest’, un virus informatic care se răspândește prin intermediul social, a poștei electronice și a transferurilor de fișiere informatice.

DailyBusiness
Cât timp pierdem cu CFR față de Ungaria și Polonia. Cele mai importante orașe turistice din România, parcurse cu trenul în peste cinci zile
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Ce a pățit, într-un cartier din București, polițistul erou care l-a salvat de la bătaie pe livratorul asiatic. Andrei Jianu nu e la prima ispravă
Capital.ro
Marele actor a murit! Lumea l-a iubit enorm. Îi făcea pe toți să râdă. Adio, maestre!
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă încurci benzina cu motorina la pompă sau invers. Ai vreo șansă să-ți repari mașina pe CASCO sau RCA
Adevarul
Dezertorii vin în ajutorul armatei ucrainene
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. „Femeie, ești normală?”. Cea mai frumoasă jurnalistă TV a apărut într-o rochie transparentă la ziua de naștere a fiicei de 2 ani
kanald.ro
Tragedie pe calea ferată! Un bărbat și o femeie au murit după ce mașina în care se aflau a fost lovită de tren, în Satu Mare
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Aflat la un restaurant din Sibiu, David Popovici i-a șocat pe cei care se aflau în preajma lui. Cum s-a comportat
MediaFlux
Cu cât s-au majorat tarifele la rovinietă și taxa de pod! Cresc și amenzile
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Pensionarii din Romania, luati prin surprindere! Rasturnare de situatie la PUNCTUL DE PENSIE