Spectacol total la Mondial! Spania, eliminată de Maroc. Portugalia a spulberat Elveția, cu Ronaldo pe bancă. Înlocuitorul lui CR7, omul meciului. Cum arată sferturile de la CM 2022

Umilințe totale în ultimele două sferturi ale Cupei Mondiale din Qatar. Spania a fost eliminată de echipa considerată „outsider", Maroc, iar Portugalia s-a distrat pe cinste cu Elveția.

06 dec. 2022, 22:59

Marți, 6 decembrie, Spaniolii au fost eliminați de la mondial extrem de rapid, de marea surpriză a Mondialului din Qatar, Maroc. Portarul Bono a făcut minuni la loviturile de la 11 metri, după 120 de minute în care niciuna dintre echipe nu a reușit să marcheze. Astfel, Sarabia, Soler și Busquets au ratat de la 11 metri, iar Hakimi a dat lovitura decisivă. Astfel, Maroc merge mai departe, în sferturile CM 2022.

În celălalt meci al zilei, Portugalia a învins cu 6-1 pe elvețieni. Cristiano Ronaldo a stat pe bancă 73 de minute, din cauza scandalului pe care l-a provocat. Înlocuitorul său, puștiul Ramos, a marcat de trei ori și a fost omul meciului. Au mai înscris Pepe, Guerreiro și Leao. De partea cealaltă, Akanji.

Cum arată sferturile de la Campionatul Mondial din Qatar 2022

Marți seara a fost stabilit ultimul sfert de finală de la Campionatul Mondial din Qatar. Se anunță cel puțin două sferturi foarte echilibrate.