Speranţa de viaţă creşte considerabil

Speranţa medie de viaţă în ţările dezvoltate va putea creşte în următoarele trei decenii până la 120 de ani. Declaraţia aparţine omului de ştiinţă rus Serghei Gradirovski şi a fost făcută în cadrul conferinţei ştiinţifice internaţionale pentru Antropologie, desfăşurată în oraşul Ijevsk.
Iulian Tudor
16 dec. 2013, 13:54
Speranţa de viaţă creşte considerabil

În opinia cercetătorului, Rusia rămâne în urmă la acest capitol cu 10-15 de ani, scrie romanian.ruvr.ru. Serghei Gradirovski a prezentat un raport pe tema „Omul de 120 de ani ca antro-proiect”.

Potrivit omului de ştiinţă, creşterea speranţei de viaţă este o legitate istorică, iar în ultimele secole omenirea a realizat un dublu salt a câte 30 de ani.

Asupra creşterii speranţei de viaţă influenţează atât dezvoltarea medicinei, cât şi îmbunătăţirea condiţiilor de viaţă.