Spionaj în Canada: au fost furate cele mai sensibile informaţii din industria de Apărare

Armata canadiană a declanşat o anchetă asupra unui furt de date sensibile de către un fost angajat al unui centru de cercetare, au anunţat marţi surse concordante, informează AFP, potrivit Agerpres.
Iulian Tudor
16 iul. 2019, 20:22
Spionaj în Canada: au fost furate cele mai sensibile informaţii din industria de Apărare

Potrivit televiziunii publice Radio-Canada, acest fost angajat civil, specializat în balistică şi deja pensionat, este suspectat – însă fără a fi acuzat oficial – că a furat şi distrus circa 30.000 de fişiere ce conţineau „informaţii foarte sensibile”.

Purtătorul de cuvânt al ministrului canadian al apărării, Harjit Sajjan, a confirmat pentru AFP că „o anchetă este în curs”, insistând că „ar fi imprudent să comentăm mai mult cazul în acest moment”, informează stiripesurse.ro.

Un document judiciar consultat de Radio-Canada arată că poliţia militară canadiană a cerut şi obţinut un mandat de percheziţie pentru a accede la un loc „puternic securizat” de la Centrul pentru Cercetare şi Dezvoltare pentru Apărare al Canadei (RDDC), situat lângă baza militară din Valcartier, la nord de Quebec.

Documentul oficial precizează că „unele fişiere ar fi fost copiate şi suprimate, printre care fotografii cu rezultate balistice, imagini video cu teste şi încercări balistice, moduri de operare şi documente de achiziţie de muniţii”, potrivit Radio-Canada.

Fostul angajat în cauză, pensionat în aprilie 2018, „ar fi comis un gest de nesubordonare faţă de superiorii săi” înainte de a se retrage din armată, continuă televiziunea publică, potrivit căreia el a fost denunţat de trei dintre foştii săi colegi din RDDC.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Criminalul de 13 ani al lui Mario, internat la spital sub pază. Băiatul ar fi dependent de droguri
Fanatik.ro
Ce a făcut Anamaria Prodan după ce Antena 1 a scos din grilă Survivor: Povești din junglă. Impresara a oferit imaginea momentului
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Una dintre cele mai mari campioane s-a stins. A avut o carieră de excepție la echipa națională
Playtech.ro
Cât se dă la nuntă şi la botez în 2026? Banii, în funcţie de zonă şi restaurant
Adevarul
Mâncărurile-medicament ale strămoșilor. Trei rețete tradiționale românești care-ți lasă gura apă. Una dintre ele a ajuns în topul mondial
wowbiz.ro
Minorul de 13 ani implicat în crima din Cenei ar fi scris un mesaj uluitor, pe care ulterior l-ar fi șters: „Va veni ziua în care totul va ieși la iveală”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Minorii implicați în moartea lui Mario Alin ar fi bătut un adolescent de 18 ani, în decembrie 2025. Tatăl băiatului a rupt tăcerea
iamsport.ro
Scandalos: fostul mare campion al României, presiuni ca Radu Naum să fie scos de pe post! Decizia luată de televiziune
MediaFlux
Tensiune uriașă: Iran amenință SUA cu un "răspuns decisiv". Cel mai mare portavion american se apropie rapid de Golful Persic
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil