Spitalul care ar putea intra în insolvenţă după explozia preţului la energie. „Lucrurile nu stau bine”

Medicul Beatrice Mahler a anunţat că se aşteaptă ca Institutul de Pneumoftiziologie ”Marius Nasta” din Bucureşti, pe care-l conduce, să intre în incapacitate de plată în următoarele două luni.
Filip Stan
12 sept. 2021, 17:46
Spitalul care ar putea intra în insolvenţă după explozia preţului la energie.

Institutul de Pneumoftiziologie ”Marius Nasta” din Bucureşti este spitalul care ar putea intra în insolvenţă, după ce noul contract cu furnizorul de electricitate aproape că a dublat preţul facturii.

„Lucrurile nu stau bine în sistemul de sănătate sau aşa cum le văd eu de la Marius Nasta. Preţurile au crescut şi mai mult dacă vorbim de utilităţi şi spitalele trebuie să le plătească. Nu au venit facturi pe noile tarife, a venit un nou contract de la furnizorul de electricitate care aproape că ne-a dublat preţul.

Nu prea avem încotro, trebuie să acceptăm deocamdată pentru că este cel mai mic tarif pe care l-am văzut pe piaţă. (…) De două săptămâni a venit o adresă către Marius Nasta în care eram invitaţi să luăm act de faptul că preţul se duce aproape la dublu la Marius Nasta la energia electrică. (…)

Noi plătim facturile la două luni. O să vă anunţ care este preţul facturii în momentul în care vine cu noul tarif. Acum a venit cu vechiul tarif”, a explicat managerul Institutului de Pneumoftiziologie ”Marius Nasta”, la Digi24, conform News.ro.

Citeşte şi: Beatrice Mahler, avertisment terifiant despre COVID-19. „Octombrie va fi o lună care va duce către zece mii de cazuri”

Mai mult, medicul Beatrice Mahler a mărturisit că nu ştie cum va putea plăti facturile după noile scumpiri.

„Mă aştept să intru în incapacitate de plată în următoarele două luni la Marius Nasta pentru că preţurile sunt în creştere”, a mai precizat dr. Mahler.

Managerul Institutului de Pneumoftiziologie ”Marius Nasta” a afirmat că a scris Ministerului Sănătăţii despre problemele financiare, însă nu a primit deocamdată un răspuns.

Citeşte şi: Adrian Marinescu: Toate locurile din spital de la ATI sunt ocupate. Sunt pacienți în așteptare și au nevoie de internare

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Doliu la viitoarea adversară a FCSB-ului! Anunțul crunt făcut de club: este vorba despre fostul secund al lui Mircea Lucescu
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Câți bani ai voie să transferi într-o zi fără să fii raportat automat de bancă la ANAF. Praguri valabile în 2025
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Dobânzi neimpozabile de până la 7,55% în lei şi 6,20% în euro. O nouă șansă la titluri de stat
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje