Spotul publicitar pentru cuţitul Miracle Blade, INTERZIS DE CNA

Un spot publicitar pentru cuţitul Miracle Blade a fost interzis de la difuzarea pe posturile de televiziune, printr-o decizie luată marţi de Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA), care a considerat că respectivul clip dezinformează telespectatorii cu privire la preţul obiectului promovat.
Romania TV
23 apr. 2013, 12:54
Spotul publicitar pentru cuţitul Miracle Blade, INTERZIS DE CNA

În octombrie 2012, CNA a luat decizia de a interzice o altă variantă a unui spot pentru cuţitul Miracle Blade, din aceleaşi motive.

Potrivit CNA, spotul a fost refăcut, însă în continuare nu este respectată legislaţia audiovizualului. CNA a primit şi o reclamaţie potrivit căreia în spot se spune că acest cuţit este gratuit, însă pentru el se percep taxe de livrare.

Narcisa Iorga, membru al CNA, a spus că pe ecran apare scris cu litere mici faptul că transportul costă 40 de lei. „Atâta vreme cât în voce se aude cuvântul «gratuit», pe ecran apare mare 0 lei şi nu vezi ce scrie acolo transport 40 de lei, consider că reclama este sub incidenţa informării corecte cu încălcarea articolelor 94 şi 93”, a spus Narcisa Iorga.

Potrivit articolului 93 din Codul de reglementare a conţintului audiovizual, „Comunicările comerciale audiovizuale trebuie să respecte, indiferent de formă şi de durată, principiile de protecţie a minorului, de informare corectă a publicului, de respectare a demnităţii umane, de asigurare a unei concurenţe loiale”.

De asemenea, articolul 94 din Cod prevede că, „În scopul unei informări corecte, orice informaţie sau avertizare conţinută într-o comunicare comercială audiovizuală se difuzează astfel încât aceasta să fie clar percepută de public, în special prin asigurarea următoarelor măsuri: a) să fie prezentată static, lizibil şi pe o durată suficientă, în cazul informaţiei difuzate sub formă de videotext; dimensiunea caracterelor trebuie să fie de minimum 17 puncte în format SD, definiţie standard, respectiv 32 în format HD, înaltă definiţie; b) să fie redată la viteză normală de citire”.

Narcisa Iorga a propus somaţie publică pentru televiziunile care difuzează acest spot publicitar, în timp ce Răsvan Popescu, un alt membru al CNA, a propus intrarea în legalitate a spotului.

În urma votului, membrii CNA au decis să aplice o decizie de intrare în legalitate în acest caz, fapt care presupune că spotul pentru acest cuţit nu mai poate fi difuzat pe posturile TV până când nu va fi modificat astfel încât să respecte prevederile legislaţiei audiovizualului.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Incredibil! Echipa națională a fost suspendată de propriul Guvern!
Capital.ro
Bani pe lângă pensie pentru peste 400.000 de români. Cine primește indemnizații. Date de la Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP)
Playtech.ro
Ce compensații trebuie să primească salariații care lucrează în zilele declarate libere: ce scrie exact în Codul Muncii
Adevarul
Haos de Revelion în Amsterdam: violențe fără precedent, doi morți din cauza artificiilor și biserică mistuită de flăcări
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Gigi Becali, criză de râs în direct la TV: ”Leșin când te aud. Zic: «Ia uite, bă, nebunul»”
MediaFlux
Mercur intră în Capricorn pe 1 ianuarie 2026. Cele trei zodii care vor fi afectate de acest eveniment astrologic
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend