Stare de URGENŢĂ. Autorităţile au ordonat evacuarea obligatorie a tuturor locuitorilor din zonă

Vulcanul Marano s-a trezit la viaţă anul trecut, în luna septembrie, însă în ultima săptămână activitatea sa s-a intensificat, iar o serie de erupţii au trimis în atmosferă o coloană de cenuşă până la 12 kilometri altitudine.
Alina Costache
27 iul. 2018, 07:16
Stare de URGENŢĂ. Autorităţile au ordonat evacuarea obligatorie a tuturor locuitorilor din zonă

Autorităţile din Vanuatu au decretat stare de urgenţă pe insula Ambae şi au ordonat evacuarea obligatorie a tuturor locuitorilor săi după ce vulcanul Marano a devenit din nou activ şi a expulzat un nor de cenuşă, informează vineri AFP.

Observatorul de prevenire a riscurilor geologice din Vanuatu a declarat că vulcanul reprezintă „o ameninţare directă la adresa siguranţei şi a vieţii” şi a solicitat persoanelor din zonă să nu se apropie la mai puţin de trei kilometri de crater.

„Populaţia din Ambae şi din insulele învecinate va continua să audă zgomote şi explozii şi să simtă miros de gaze vulcanice”, a menţionat Observatorul, informează Agerpres.

Potrivit Crucii Roşii, insula din Pacific este acoperită de un nor gros de cenuşă. Recoltele sunt îngropate, iar vizibilitatea este redusă până la doi metri în unele zone. Ministrul Afacerilor Externe, Ralph Regenvanu, a declarat că Guvernul a decis evacuarea populaţia insulei. „Guvernul a reimpus starea de urgenţă şi a ordonat evacuarea obligatorie a întregii populaţii de pe Ambae”, a scris el pe Twitter.

Începând din luna septembrie a anului trecut au existat două episoade de evacuări. În primul, 11.000 de persoane au fost nevoite să plece în grabă în urma intensificării activităţii vulcanice. Cea de-a doua evacuare, care a avut loc în luna mai, a fost mai bine organizată. Mii de oameni au fost cazaţi temporar în tabere amplasate pe insulele din apropiere, informează Agerpres.

În arhipelagul cu 80 de insule trăiesc 270.000 de locuitori. Condominiu franco-britanic până la câştigarea independenţei, în 1980, Vanuatu este una dintre cele mai sărace ţări de pe planetă, aflată în „Cercul de foc al Pacificului”, unde se întâlnesc mai multe plăci tectonice, ce determină o activitate seismică şi vulcanică intensă.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Dorian Popa, la un pas de moarte în Japonia! Influencerul a trecut prin clipe cumplite
Fanatik.ro
Minerul rănit în accidentul de la Livezeni, obligat să returneze banii pentru concediul medical? Controversă după accidentul de muncă soldat cu arsuri grave
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
Ce înseamnă că Armata SUA a ridicat nivelul de alertă la Baza Deveselu la nivelul „BRAVO”. Ce urmează dacă se ajunge la „CHARLIE” sau „DELTA”
Adevarul
Slăbiciunea fatală a baronilor drogurilor: femeile care i-au dus direct în mâinile forțelor speciale
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de un an și cinci luni din Bistrița a intrat în stop cardiorespirator după ce a înghițit o alună
iamsport.ro
Milionarul român anunță că va investi din nou la o echipă de tradiție din SuperLiga: ”Am vorbit cu ei, voi reveni în perioada următoare cel mai probabil”
MediaFlux
Florin Prunea a recunoscut motivele separării de soția lui. Secretul din spatele divorțului
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj